Nöromaliye yaklaşımıyla duyguların vergi uyumu üzerindeki etkisi
The impact of emotions on tax compliance with a neurofiscal approach
- Tez No: 925400
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Kamu harcamalarının finansmanında önemli gelir kaynağı olan vergi, devletin egemenlik gücünü kullarak karşılıksız aldığı bir ödemedir. Devletin vergilemede adaletsiz davranması mükellefin devletin kendisinden haksız yere vergi aldığını düşünmesine neden olacaktır. Bu durumda da mükellef olumsuz duygular hissedecek ve bu durum vergi uyumunu olumsuz etkileyecektir. Vergi uyumunda ekonomik faktörlerle birlikte sosyal- psikolojik faktörlerin de etkisi kanıtlanmıştır. Tez çalışmasında vergi uyumunda duyguların rolü tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun için deney ve anket yöntemi kullanılamıştır. Deney kısmında beyin görüntüleme tekniklerinden EEG cihazı kullanılmıştır. Ardından da vergi beyannamesi hazırlama, vergi idaresiyle iletişim ve vergi denetimine ilişkin senaryolar hazırlanmış ve bu senaryolarda hangi spesifik duyguların hissedildiği anket yöntemiyle test edilmiştir. EEG cihazı hangi spesifik duyguların aktive olduğunu göstermemektedir. Bunun için de anket yönteminden faydalanılmıştır. Çalışmada beyinde duyguların işlendiği ve karar vermede etkili olan prefrontal korteks ve oksipital bölgede aktivasyon olduğu tespit edilmiştir. Serbest meslek kazanç sahipleri ücret geliri elde edenlere göre daha çok tepki vermiştir. Bununla birlikte anket verilerine göre olumlu duyguların vergi uyumunu artırdığı olumsuz duyguların vergi uyumunu azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax, which is an important source of income in financing public expenditures, is a share that the state takes for free by using its sovereign power. The state's unfair behavior in taxation will cause the taxpayer to think that the state is unfairly collecting taxes from him. In this case, the taxpayer will feel negative emotions and this will negatively affect tax compliance. The effect of social-psychological factors as well as economic factors in tax compliance has been proven. In the thesis study, the role of emotions in tax compliance will be tried to be determined. For this, the experiment and survey method will be used. In the experimental part, the EEG device, one of the brain imaging techniques, will be used. Then, which emotions are felt in tax scenarios will be tested with the survey method. In the study, it was determined that there was activation in the prefrontal cortex and occipital region, where emotions are processed in the brain and are effective in decision-making. Self-employed earners reacted more than those who earned wage income. However, according to the survey data, it was concluded that positive emotions increase tax compliance and negative emotions decrease tax compliance.