Makine öğrenmesi modelleri ile bilgi teknolojileri hizmet yönetiminde vaka ve kritik arıza tespiti
Machine learning models in information technology service management for incident and critical incident detection
  1. Tez No: 925401
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi (ITSM) süreçlerinde makine öğrenmesi modellerinin vaka ve kritik arıza tespitlerini nasıl iyileştirebileceğini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, on farklı makine öğrenmesi modelini Karar Ağaçları, Yapay Sinir Ağları, Destek Vektör Makineleri, Rastgele Ormanlar, Gradient Boosting, genetik algoritmalar, kümeleme teknikleri, güçlendirilmiş öğrenme modelleri ve bayes ağlarını kullanarak, bu modellerin ITSM süreçlerine entegrasyonunu ve etkinliğini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Modellerin veri ön işleme, eğitim, doğrulama ve test süreçleri titizlikle incelenmiştir. Çalışma, gerçek zamanlı veri akışları ve karmaşık sistem yapılarındaki uygulanabilirliği değerlendirerek, çözüm süresi tahmini, vaka servisi tahmini, tekrarlayan vakaların tespiti ve müdahale sürelerinin anomali tespiti gibi kritik işlevleri belirlemiştir. Araştırma, gerçek dünya senaryolarında modellerin performans değerlendirmeleri yaparak, karşılaşılan zorlukları ve bu zorluklara yönelik yenilikçi çözüm önerileri geliştirmiştir. Sonuçlar, makine öğrenmesi modellerinin ITSM'deki vaka ve kritik arıza tespit süreçlerinde sağladığı potansiyel avantajları ve bu teknolojilerin operasyonel sınırlılıklarını detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Çalışma, makine öğrenmesi teknolojilerinin ITSM alanında nasıl kullanılabileceğine dair potansiyel stratejiler sunmakta ve bu alandaki araştırmalar için bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines how machine learning models can enhance incident and critical fault detection processes within Information Technology Service Management (ITSM). The research utilizes ten different machine learning models Decision Trees, Artificial Neural Networks, Support Vector Machines, Random Forests, Gradient Boosting, genetic algorithms, clustering techniques, reinforcement learning models, and Bayesian networks to assess their integration and efficacy in ITSM processes. The study meticulously explores the data preprocessing, training, validation, and testing processes of these models. It assesses their applicability in real-time data streams and complex system structures, identifying critical functions such as resolution time estimation, case service prediction, detection of recurring events, and anomaly detection in intervention times. The research evaluates the performance of these models in real-world scenarios, addressing the challenges encountered and developing innovative solutions. The findings highlight the potential advantages and operational limitations of machine learning models in ITSM's incident and critical fault detection processes. The study aims to present potential strategies for the use of machine learning technologies in the ITSM field and to contribute to research in this area.