Gümüşhane Üniversitesi'nin karbon ayak izi: Belirleme ve değerlendirme
Carbon footprint of Gümüşhane University: Identification and evaluation
- Tez No: 925399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR CELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Karbon ayak izi, 1990'ların başından bu yana küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında literatürde önemli bir yer tutmaktadır. Bu alandaki çalışmaların birçoğu, kurumların ve organizasyonların çevresel etkilerini belirlemek ve azaltmak için kendi karbon ayak izlerini ölçmeleri gerektiğini vurgular. Buradan yola çıkılarak, Gümüşhane Üniversitesi'nin 2017-2023 yılları arasındaki karbon ayak izi hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından önerilen Tier-1 ve İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA) dönüşüm faktörleri kullanılmıştır. Yapılan analizlerde, üniversitenin karbon ayak izine en büyük payla doğal gaz tüketiminin etki ettiği tespit edilmiştir. Buna ek olarak, elektrik tüketimi de üniversitenin karbon ayak izinde önemli bir rol oynamakta olduğu belirlenmiştir. Pandemi sürecinin başladığı 2020 ve 2021 yıllarında karbon emisyonlarında belirgin bir düşüş yaşanmış olup bu düşüş uzaktan eğitime geçilmesi ve kampüs kullanımının azalmasıyla açıklanmaktadır. 2017 yılında DEFRA metoduna göre 4667.09 ton CO₂e, IPCC metoduna göre ise 4786.16 ton CO₂e emisyon gerçekleşmiştir. 2020 yılında DEFRA metoduna göre toplam emisyon ise 3902.08 ton CO₂e; IPCC metoduna göre 4207.08 ton CO₂e olarak tespit edilmiştir ve önceki yıllara göre ciddi bir azalma gözlenmiştir. Ancak, 2022 ve 2023 yıllarında üniversitenin kampüs faaliyetlerine tam anlamıyla dönmesiyle birlikte karbon emisyonları tekrar artış göstermiştir. 2023 yılında toplam karbon emisyon miktarı IPCC metoduna göre 5020 ton CO₂e ve DEFRA metoduna göre ise 4042.4 ton CO₂e olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, üniversitenin karbon ayak izini azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi, enerji verimliliğini artırması ve tüketimi optimize etmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the early 1990s, the concept of a carbon footprint has held a significant place in the literature on global warming and climate change. Many studies in this field emphasize that institutions and organizations should measure their own carbon footprints in order to identify and reduce their environmental impacts. Building on this premise, the carbon footprint of Gümüşhane University was calculated and evaluated for the years 2017–2023. In this study, the Tier-1 approaches recommended by the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) and the DEFRA method were employed. The analyses revealed that natural gas consumption had the largest share in the university's carbon footprint. In addition, electricity consumption was found to play a significant role in the university's overall carbon footprint. During the COVID-19 pandemic period, specifically in 2020 and 2021, there was a marked decrease in carbon emissions, which can be explained by the transition to remote education and reduced campus usage. In 2017, emissions amounted to 4667.09 tons of CO₂e according to the DEFRA method and 4786.16 tons of CO₂e according to the IPCC method. In 2020, total emissions were determined to be 3902.08 tons of CO₂e according to the DEFRA method and 4207.08 tons of CO₂e according to the IPCC method, reflecting a significant decline compared to previous years. However, in 2022 and 2023, as the university fully returned to on-campus activities, carbon emissions once again increased. In 2023, the total carbon emission was calculated as 5020 tons of CO₂e according to the IPCC method and 4042.4 tons of CO₂e according to the DEFRA method. In conclusion, it is emphasized that in order for the university to reduce its carbon footprint, it should shift toward renewable energy sources, improve energy efficiency, and optimize consumption.