Planlı davranış teorisi çerçevesinde teknolojik öz yeterlikler ve dijital dönüşüm (Endüstri 4.0) farkındalığı arasındaki ilişki
The relationship between technological self-efficacy and awareness of digital transformation (Industry 4.0) within the framework of the theory of planned behavior
- Tez No: 925419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanayi devrimlerinin getirdiği dönüşüm, Endüstri 4.0 ile dijitalleşme ve otomasyonun merkezinde yer aldığı yeni bir endüstriyel çağı başlatmıştır. Fiziksel ve dijital sistemlerin birleşimi, üretim yöntemlerinde köklü değişimlere yol açarak sanayi uygulamalarını daha esnek ve verimli hale getirmiştir. 21. yüzyılda hızlanan bu dönüşüm, nesnelerin interneti, siber-fiziksel sistemler ve bulut bilişim gibi teknolojilerin entegrasyonu ile gelişmektedir. Endüstri 4.0, üretim teknolojilerini ve iş modellerini yeniden tanımlayarak küresel rekabeti şekillendirmektedir. Dünya genelinde birçok ülke ve şirket, Endüstri 4.0'ı rekabet avantajı sağlamak amacıyla benimsemektedir. Hükümetler, dijital altyapıyı güçlendirerek ve geleneksel süreçleri çağdaşlaştırarak sanayide dönüşümü teşvik etmektedir. Türkiye, Endüstri 4.0'ın sunduğu fırsatları değerlendirerek küresel rekabet gücünü artırmak istemektedir. Bu bağlamda, sanayi altyapısının güçlendirilmesi, Ar-Ge'nin desteklenmesi ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ön plandadır. Bu çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin Endüstri 4.0'ı benimseme düzeylerini, öznel normlar, algılanan davranışsal kontrol, davranışa yönelik tutumlar, niyetler ve dijital okuryazarlık seviyeleri bağlamında analiz etmektedir. Araştırma, Endüstri 4.0'ın beşerî sermaye üzerindeki etkilerini ele alarak, dijital dönüşüm sürecindeki tutum ve niyetleri anlamayı amaçlamaktadır. Veriler, beşli Likert ölçeğiyle hazırlanan bir anket yöntemiyle 362 katılımcıdan toplanmış ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile değerlendirilmiştir. Bulgular, öznel normların ve Endüstri 4.0'a yönelik tutumların, öğrencilerin bu teknolojiyi benimseme niyetlerini olumlu etkilediğini, ancak algılanan davranışsal kontrolün sınırlı kaldığını göstermektedir. Dijital okuryazarlığın teknik boyutunun niyetler üzerinde olumlu bir etkisi bulunmuş, sosyal ve bilişsel boyutların etkisi anlamlı olmamıştır. Sonuçlar, dijital okuryazarlık ve olumlu tutumların, öğrencilerin Endüstri 4.0'ı benimseme niyetlerini güçlendirdiğini göstermektedir. Bu doğrultuda, daha derinlemesine araştırmaların gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation initiated by industrial revolutions has introduced a new era, known as Industry 4.0, characterized by digitalization and automation. The integration of physical and digital systems has significantly altered production methods, enhancing flexibility and efficiency in industrial practices. This transformation is accelerated by technologies such as the Internet of Things (IoT), cyber-physical systems, and cloud computing, which are reshaping global competition by redefining production technologies and business models. Numerous countries and companies globally are adopting Industry 4.0 to gain competitive advantages. Governments are promoting industrial transformation by strengthening digital infrastructure and modernizing traditional processes. In Turkey, adopting Industry 4.0 is viewed as a strategic move to enhance global competitiveness, focusing on improving industrial infrastructure, supporting R&D, and developing a skilled workforce. This study examines the adoption levels of Industry 4.0 among computer engineering students at Zonguldak Bülent Ecevit University, considering subjective norms, perceived behavioral control, attitudes, intentions, and digital literacy. The research aims to explore the impact of Industry 4.0 on human capital and provide insights into the attitudes and intentions influencing the digital transformation process. Data was collected from 362 participants using a five-point Likert scale and analyzed through Confirmatory Factor Analysis (CFA). Findings indicate that subjective norms and attitudes positively influence Industry 4.0 adoption intentions, while perceived behavioral control has limited impact. The technical dimension of digital literacy affects intentions, whereas social and cognitive dimensions do not. Digital literacy and positive attitudes enhance students' intentions to adopt Industry 4.0, highlighting the need for further research.