Erişkin koroner arter cerrahisinde del nido kardiyoplejisi ile normal kan kardiyoplejisinin karşılaştırılması
Comparison of del nido cardioplegia and normal blood cardioplegia in adult coronary artery surgery
  1. Tez No: 925429
  2. Yazar: SAMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Koroner Arter Bypass Greft (KABG) operasyonu geçiren 40 hasta üzerinde Del Nido ve soğuk kan kardiyopleji solüsyonlarının klinik etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışmada, her iki kardiyopleji yönteminin de postoperatif iyileşme sürecini benzer şekilde etkilediği, ancak bazı parametrelerde farklar ortaya koyduğu bulunmuştur. X klemp süreleri, Del Nido kardiyoplejisi grubunda anlamlı derecede daha kısa olarak gözlemlenmiş (p=0.031). Kardiyopulmoner bypass süreleri de Del Nido grubunda daha kısa (p=0.01) bulunmuş olup, bu durum Del Nido'nun miyokard koruma etkinliğinin daha yüksek olabileceğine işaret etmektedir. Diğer parametreler, örneğin YBÜ yatış süresi, ekstübasyon süresi ve hastanede kalış süreleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Postoperatif ritim bozuklukları, pacemaker ihtiyacı ve diğer kardiyak komplikasyonlar açısından da gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamış, ancak sadece internal defibrilasyon oranlarında Del Nido grubunda daha fazla değişiklik gözlemlenmiştir. Ayrıca, intraoperatif kan gazı değerlerinde potasyum (K+) ve kalsiyum (Ca++) seviyelerinin Del Nido grubunda daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p=0.003). Bu durum, Del Nido kardiyoplejisinin miyokard hücrelerinde daha az hasara yol açabileceğini ve sistemik etkilerinin daha kontrollü olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, Del Nido kardiyopleji solüsyonunun, kısa süreli kardiyopleji gereken durumlarda daha avantajlı olabileceği, ancak her iki yöntemin de genel miyokard koruma açısından benzer etkinlikler sunduğu görülmüştür. Çalışma, Del Nido'nun bazı klinik parametrelerde olumlu etkiler gösterdiğini, ancak daha geniş çaplı ve uzun dönemli çalışmalarla bu bulguların pekiştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This study compared the clinical effects of Del Nido and cold blood cardioplegia solutions in 40 patients undergoing Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery. The results indicated that both cardioplegia methods had similar effects on postoperative recovery, but significant differences were observed in certain parameters. The X-clamp times were significantly shorter in the Del Nido group (p=0.031). The cardiopulmonary bypass (CPB) times were also shorter in the Del Nido group (p=0.01), suggesting that Del Nido may offer higher myocardial protection. No significant differences were found between the groups regarding ICU stay, extubation time, and hospital stay.In terms of postoperative rhythm disturbances, pacemaker requirements, and other cardiac complications, no significant differences were found between the groups. However, a significant difference was observed in the need for internal defibrillation, with a higher incidence in the Del Nido group. Additionally, intraoperative blood gas analysis revealed that potassium (K+) and calcium (Ca++) levels were lower in the Del Nido group (p=0.003), suggesting that Del Nido cardioplegia may cause less myocardial damage and have more controlled systemic effects.In conclusion, the study showed that both cardioplegia methods provided similar myocardial protection, but Del Nido cardioplegia demonstrated certain advantages, such as shorter X-clamp times and lower potassium and calcium levels. These findings suggest that Del Nido may be preferable in situations requiring short-term cardioplegia, although further large-scale and long-term studies are needed to confirm these results.