Ciddi hiponatremisi olan karaciğer sirozu hastalarında prognoza ve klinik seyre etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting prognosis and clinical course in liver cirrosi patients with severe hyponatremia
  1. Tez No: 925437
  2. Yazar: GAMZE DEMİREL BUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne ciddi (serum sodyumu >125 mEq/L) ve orta-ciddi hiponatremi (serum sodyumu ≤130mEq/L) ile başvuran siroz hastalarında klinik seyir ve prognoza etki eden faktörlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak tasarlandı. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne başvuran 11512 hasta tarandı, 187 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbiditeleri, siroz ile ilişkili bulguları, laboratuar parametreleri ve yatışı ile ilgili veriler incelendi. Bulgular: Çalışmamızda incelenen 187 siroz hastasında ortalama (±SS) yaş 62,00 ±12,15 iken, hastaların %60,4'ü erkekti. Hastaların %35'inde siroz etyolojisi viral enfeksiyonlar kaynaklı iken, %20,3'ünde etyolojik neden alkoldü. Hastaların CCI skoru ortanca (25-75 persentil) 5,0 (4,0-7,0) idi. Çalışmamızın primer sonlanım noktası 28 günlük mortalite olup, hastalarda %42,2 oranında tespit edilmiştir. Çalışmamızda 28 günlük mortalite ihtimalinin ilk 24 saatteki sodyum düzelme hızı 3 mEq/L'den küçük olan hastalarda 3 kat, hepatoselüler karsinom olanlarda 7 kat, hepatorenal sendrom geçirme öyküsü olanlarda 2,6 kat, başvuruda hipoksi tespit edilen hastalarda 2,8 kat ve başvuruda serum potasyum düzeyi 4,5 mEq/L'nin üstünde tespit edilenlerde 2,3 kat arttığı tespit edildi. Çalışmamızda başvuru sodyum düzeyinin 28 günlük mortalite ile ilişkili olmadığı tespit edildi. Sonuç: Hiponatremi ile başvuran siroz hastalarında 28 günlük mortaliteyi anlamlı bir şekilde predikte eden pek çok faktör belirlenmiştir. Bu hasta grubunda mortaliteyi etkileyen faktörler süreç dikkate alınmalı ve bu hastaların nakil sürecinde daha hızlı hareket edilmelidir. Klinisyenlerin bu hasta grubu için daha dikkatli olması bu hastalarda mortaliteyi önlemede anlamlı olabilir. Çalışma bulgularımızın farklı merkezlerde ve daha geniş hasta populasyonu ile değerlendirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the factors affecting the clinical course and prognosis in patients with cirrhosis presenting with severe and moderate hyponatremia (serum sodium ≤130 mEq/L) at Ankara Bilkent City Hospital. Materials and Methods: Our study was designed retrospectively. A total of 11512 patients presenting to Ankara Bilkent City Hospital were screened, and 187 patients were included in the study. Patient demographics, including age, sex, comorbidities, cirrhosis-related findings, laboratory parameters, and data related to hospitalization were examined. Results: In our study, the mean (±SD) age of 187 cirrhotic patients was 62.00 ±12.15, and 60.4% of the patients were male. In 35% of the patients, the etiology of cirrhosis was viral infections, followed by alcohol in 20.3%. The median Charlson comorbidity index score of the patients was 5,0 (4,0-7,0). The primary endpoint of our study was 28-day mortality, which was determined to be 42.2% in the patients. In our study, it was determined that the probability of 28-day mortality increased 3-fold in patients whose sodium recovery rate in the first 24 hours was less than 3 mEq/L, 7- fold in those with hepatocellular carcinoma, 2.6-fold in those with a history of hepatorenal syndrome, 2.8-fold in patients with hypoxia at presentation, and 2.3-fold in those with serum potassium levels above 4.5 mEq/L at presentation. In our study, it was found that admission sodium level was not associated with 28-day mortality. Conclusion: Many factors have been identified that significantly predict 28- day mortality in cirrhotic patients presenting with hyponatremia. Considering the poor prognostic process in this patient group, faster action in the transplantation process and more attention by clinicians for this patient group may be meaningful in preventing mortality in these patients. It is recommended that our study findings be evaluated in different centers and with a larger patient population.