İç paydaşlarda kurumsal itibar algısının ölçümünde RepTrak yöntemi ve Reputation Quotient (RQ) yöntemi karşılaştırması: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi örneği
Comparison of Reputation Quotient (RQ) and RepTrak method in measuring corporate reputation perception among internal stakeholders: The case of ZBEU Faculty of Dentistry
  1. Tez No: 925445
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kurumsal itibar, bir organizasyonun hem iç hem de dış paydaşları tarafından nasıl algılandığını belirleyen önemli bir kavramdır. Akademisyenler, kurumsal itibarın gerçek performans ve toplumsal eğilimlere uyum sağlaması gerektiğini özellikle vurgulamaktadır. Kurumsal kimlik, imaj ve karakter gibi kavramlar, itibarın karmaşıklığını artırırken, iç paydaşların, yani çalışanlar ve yöneticilerin, itibar algıları, iş performansı ve bağlılık üzerinde etkili olmaktadır. Kurumsal itibarın ölçülmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır; bunlar arasında Reputation Quotient (RQ) ve RepTrak modelleri yer almaktadır. Araştırmanın araştırma evreni Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde görev yapan akademik çalışanlar ve hasta muayene hizmetlerinde aktif görev alan iç paydaşlar niteliğindeki stajyer hekim adaylarıdır. Araştırma kapsamında, veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmış; toplam 44 sorudan oluşan bu anket formu üzerinden 126 araştırma birimine ulaşılmıştır. Anket formu iki ana bölümden oluşacak şekilde tasarlanmıştır. İlk bölümde“Cinsiyet”,“Kıdem”,“Yaş”ve“Unvan”değişkenlerinden oluşan demografik sorulara yer verilmiştir. Anket formunun ikinci bölümündeyse, kurumsal itibar yazınında ön plana çıkan RepTrak ve RQ ölçeklerine ilişkin 40 soru Türkçeleştirilerek kullanılmıştır. Veri toplama aracının ve özellikle ölçek ifadelerinin yüzeysel geçerliliğinin sınanması için 25 birimlik bir pilot çalışma yürütülmüş; elde edilen geri bildirimlerin yüzeysel geçerliliğin tam anlamıyla sağlandığını göstermesi üzerine veri toplama süreci başlatılmıştır. Sonuçlar,“Ürün ve Hizmetler,”“İş Ortamı,”ve“Sosyal Sorumluluk”alt boyutlarında her iki modelin benzer algılar yarattığını, ancak“Duygusal Çekicilik”ve“Vizyon ve Liderlik”unsurlarında belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, kurumsal itibarın ölçülmesinde her iki modelin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Gelecek araştırmalar, bu modellerin farklı sektörlerde daha derinlemesine incelenmesiyle kurumsal itibar yönetimine yönelik stratejilere katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Corporate reputation is an important concept that determines how an organization is perceived by both internal and external stakeholders. Academicians particularly emphasize that corporate reputation should adapt to real performance and social trends. While concepts such as corporate identity, image and character increase the complexity of reputation, the reputation perceptions of internal stakeholders, namely employees and managers, have an impact on job performance and loyalty. There are various methods for measuring corporate reputation; these include the Reputation Quotient (RQ) and RepTrak models. The research universe of the study is academic staff working at the Faculty of Dentistry of Zonguldak Bülent Ecevit University and intern physician candidates who are internal stakeholders actively involved in patient examination services. Within the scope of the study, the survey technique was used as the data collection method; 126 research units were reached through this survey form consisting of a total of 44 questions. The survey form was designed to consist of two main sections. The first section included demographic questions consisting of the variables“Gender”,“Seniority”,“Age”and“Title”. In the second part of the survey form, 40 questions related to RepTrak and RQ scales, which are prominent in the corporate reputation literature, were translated into Turkish and used. A pilot study of 25 units was conducted to test the surface validity of the data collection tool and especially the scale expressions; the data collection process was initiated after the feedback obtained showed that the surface validity was fully achieved. The results revealed that both models created similar perceptions in the sub-dimensions of“Product and Services,”“Business Environment,”and“Social Responsibility,”but there were significant differences in the elements of“Emotional Appeal”and“Vision and Leadership.”This study emphasizes that both models should be taken into consideration in the measurement of corporate reputation. Future studies can contribute to strategies for corporate reputation management by examining these models in more depth in different sectors.