Öğretmenlerin yirmi birinci yüzyıl becerileri öğretimi, mesleki öz-yeterlilikleri ve motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between teachers' instruction of 21st century skills, professional self-efficacy, and motivation
- Tez No: 925452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin yirmi birinci yüzyıl becerileri öğretimi, mesleki öz-yeterlilikleri ve motivasyonları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, öğretmenlerin bu üç temel alandaki yeterliliklerini belirlemek ve aralarındaki ilişkileri ortaya koymak hedefiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın verileri, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan toplam 261 öğretmenden (158 kadın ve 103 erkek) elde edilmiştir. Verilerinin analizinde SPSS programı kullanılmış, ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Ölçek verileri değerlendirilirken sonuçların normallik değerleri için çarpıklık-basıklık değerleri ve Kolmagorov-Smirnov testlerinin sonuçları incelenmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler arasındaki ilişkileri belirlemek için Spearman korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak, Özyurt (2020) tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Becerileri Öğretimi Ölçeği”, Schmitz ve Schwarzer (2000) tarafından geliştirilen ve Yılmaz, Köseoğlu, Gerçek ve Soran (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği”ve Karabağ Köse, Karataş, Küçükçene ve Taş (2020) tarafından geliştirilen“Öğretmen Mesleki Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, öğretmenlerin yirmi birinci yüzyıl becerileri, mesleki öz-yeterlilikleri ve motivasyonları arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Analiz sonuçları, öğretmenlerin yirmi birinci yüzyıl becerilerine ilişkin farkındalıklarının yüksek olduğunu ve bu becerileri öğrencilere kazandırma noktasında yetkin olduklarını göstermektedir. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin öz-yeterlilik algılarının mesleki motivasyonları üzerinde belirgin bir etkisi olduğu saptanmıştır. Mesleki öz-yeterlilik düzeyi yüksek olan öğretmenlerin motivasyonlarının da yüksek olduğu ve bunun eğitimdeki başarıya olumlu yansıdığı görülmüştür. Bu doğrultuda, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik mesleki gelişim programlarının güçlendirilmesi ve öz-yeterlilik algılarını artırmayı hedefleyen stratejilerin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between the instruction of 21st-century skills, self-efficacy, and professional motivation among teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education. This research aimed to assess teachers' competencies across three key domains and explore the relationships among them. A correlational survey model, one of the quantitative research methods, was employed in this study. The data were collected during the 2023-2024 academic year from a total of 261 teachers, comprising 158 females and 103 males, working in schools under the Ministry of National Education. The validity and reliability of the scales employed in the study were examined through SPSS software. For the evaluation of the scale data, the skewness-kurtosis values and the results of the Kolmogorov-Smirnov test were examined to assess the normality of the results. Spearman correlation analysis was applied to determine the relationships among the scales used. The data collection instruments included the“21st Century Skills Teaching Scale”developed by Özyurt (2020), the“Teacher Self-Efficacy Scale”developed by Schmitz and Schwarzer (2000) and adapted into Turkish by Yılmaz, Köseoğlu, Gerçek, and Soran (2004), and the“Teacher Professional Motivation Scale”developed by Karabağ Köse, Karataş, Küçükçene, and Taş (2020). The findings indicate significant relationships between teachers' 21st-century skills, professional self-efficacy, and motivation. The analysis results demonstrate that teachers possess a high level of awareness regarding 21st-century skills and exhibit competence in imparting these skills to students. Moreover, it has been established that teachers' perceptions of self-efficacy have a substantial influence on their professional motivation. Teachers with higher levels of professional self-efficacy also display greater motivation, which, in turn, contributes positively to educational outcomes. In light of these findings, it is recommended that professional development programs be reinforced to further enhance teachers' 21st-century skills and that strategies aimed at strengthening their self-efficacy perceptions be systematically implemented.