Amerikan dış politikasında 'Ötekinin' çevrelenmesi: Askeri endüstriyel kompleksin rolü (1945-2020)
The containment of the 'Other' in the us foreign policy: The role of the military-industrial complex
  1. Tez No: 925465
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MELAHAT FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) 1991'de resmi olarak yıkılmasıyla Soğuk Savaş dönemi sona ermiş, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) büyük ve önemli düşmanı ortadan kalkmış ve Batı ve Doğu bloku ayrımı sona ermiştir. ABD, Soğuk Savaş boyunca“öteki”olan SSCB'ye karşı kimi yazarlarca başarılı kimilerince başarısız olarak görülen çevreleme politikası izlemiştir. Soğuk Savaş'ın bitişiyle ABD'nin çevreleme politikasını da sona erdireceği düşünülüyordu. Ancak, temelleri İkinci Dünya Savaşı'nda atılan ve bir ülkenin silahlı kuvvetleriyle, askeri malzeme ve teknoloji üreten savunma sanayi arasındaki tanımlı olmayan ilişkiyi ifade eden askeri endüstriyel kompleksin, Amerikan ekonomisinin temeli haline gelmesi ve ekonomide ayrıcalıklı bir yapıya sahip olması, bu yapının varlığını devam ettirilmesini zorunlu hale getirdi. Bu bağlamda, ABD yönetimleri, askeri endüstriyel kompleksin varlığını sürdürmesi için Soğuk Savaş sonrasında yeni“öteki/ötekiler”yaratarak ve bu yeni“öteki/ötekilere”karşı çevreleme politikası izlemeye devam etti.
Özet (Çeviri)
With the official dissolution of the Soviet Socialist Republics (USSR) in 1991, the Cold War era came to an end, the United States' (US) major and significant adversary disappeared, and the division between the Western and Eastern blocs was eliminated. Throughout the Cold War, the US pursued a containment policy against the USSR, which was perceived as the“other,”a strategy regarded by some scholars as successful and by others as unsuccessful. It was expected that with the end of the Cold War, the US would also abandon its containment policy. However, the military-industrial complex -whose foundations were laid during World War II and which refers to the undefined relationship between a nation's armed forces and its defense industry that produces military equipment and technology-had become a fundamental pillar of the American economy and held a privileged position within it. The continuation of this structure became a necessity. In this context, successive US administrations sustained the existence of the military-industrial complex by creating new“others”after the Cold War and continued to implement containment policies against these newly designated“others.”