Endofitik Methylobacterium spp. (PPFMs) türlerinin moleküler tanılaması ve mikrobiyal bitki büyütme ajanı olarak kullanılabilirliği
Molecular identification of endophytic Methylobacterium spp. (PPFMs) and their potential use as microbial plant growth-promoting agents
  1. Tez No: 925466
  2. Yazar: FATMA AZGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, farklı tek yıllık bitkilerden izole edilen 40 Methylobacterium spp. (PPFM) suşunun bitki büyümesini teşvik edici özellikleri (PGPB), fosfat çözme, IAA üretimi, siderofor üretimi, ACC deaminaz aktiviteleri ve azot fiksasyonu açısından değerlendirilmiş ve TOPSIS analizi ile en yetenekli dört suş (M12, M15, M26, M34) seçilmiştir. M26 suşu, en yüksek fosfat çözme aktivitesini (253.23 µg/mL) gösterirken, M12 suşu en yüksek IAA üretimini (110.85 µg/mL) sergilemiştir. Tüm suşlar, metanolün ortamda azalmasıyla IAA üretimlerini artırmış ve bu durum, metanolün yalnızca bir karbon kaynağı değil, aynı zamanda bir sinyal molekülü olarak işlev gördüğünü ortaya koymuştur. M34 suşu, en yüksek ACC deaminaz aktivitesini (82.50 µmol α-ketobutirat/saat/mg protein) göstermiştir. Ayrıca, tüm suşlarda benzer seviyelerde azot fiksasyonu aktivitesi (14 µg/mL) gözlemlenmiştir. Çalışmamızda, 16S rRNA gen bölgesinin tür teşhisinde yetersiz olduğu, tür teşhisinde daha fazla çözünürlük sağlayabileceği düşünülen mxaF geninin filogenetik çözümlemede beklenen ayırt ediciliği sağlayamadığı ortaya konulmuştur. Tüm suşların tür teşhisinin tam yapılabilmesi için tam genom dizileme, kemotaksonomik analizler ve belirteç genlerle (örneğin gyrB, rpoD) multilokus dizi analizleri (MLSA) gibi ileri yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Saksı denemelerinde, M15 suşu bitki büyüme parametrelerinde (taze ağırlık, kuru ağırlık ve boy uzunluğu) en olumlu sonuçları vermiştir. Ayrıca, M15 ve M26 suşlarının rizosferik toprak mikrobiyotasının zenginliğini değiştirmezken, taksonomik kompozisyonunda göreceli bollukları değiştirdiği gösterilmiştir. Bu sonuçlar, Methylobacterium sp. suşlarının sürdürülebilir tarım uygulamalarında mikrobiyal bitki büyüme ajanı olarak kullanılma potansiyelini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the plant growth-promoting properties (PGPB) of 40 Methylobacterium spp. (PPFM) strains isolated from different annual plants were evaluated in terms of phosphate solubilization, IAA production, siderophore production, ACC deaminase activities, and nitrogen fixation. Using TOPSIS analysis, the four most promising strains (M12, M15, M26, M34) were selected. The M26 strain exhibited the highest phosphate solubilization activity (253.23 µg/mL), while the M12 strain showed the highest IAA production (110.85 µg/mL). All strains increased their IAA production as methanol levels in the medium decreased, indicating that methanol functions not only as a carbon source but also as a signaling molecule. The M34 strain demonstrated the highest ACC deaminase activity (82.50 µmol α-ketobutyrate/hour/mg protein). Additionally, all strains exhibited similar levels of nitrogen fixation activity (14 µg/mL). In our study, it was revealed that the 16S rRNA gene region was insufficient for species identification, and the mxaF gene, which was considered to provide higher resolution for species identification, also failed to deliver the expected phylogenetic distinction. For the accurate identification of all strains, advanced methods such as whole-genome sequencing, chemotaxonomic analyses, and multilocus sequence analyses (MLSA) using marker genes (e.g., gyrB, rpoD) need to be applied. In pot experiments, the M15 strain showed the most positive results in plant growth parameters (fresh weight, dry weight, and plant height). Furthermore, it was demonstrated that while the M15 and M26 strains did not alter the richness of the rhizospheric soil microbiota, they changed the relative abundance in the taxonomic composition. These findings support the potential use of Methylobacterium spp. as microbial plant growth-promoting agents in sustainable agricultural practices.