Finansal gelişme ve para politikası etkinliği ilişkisinin yüksek ve orta gelirli ülkelerde dinamik panel veri ile analizi
Analysis of the relationship between financial development and monetary policy effectiveness in high and middle income countries with dynamic panel data
- Tez No: 925502
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışma, finansal gelişme ile para politikası etkinliği arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu amaçla 25 yüksek ve orta gelirli 2002-2019 yılları aralığında incelenmiştir. Genelleştirilmiş Momentler Tahmincisi (GMM) aracılığıyla analizler gerçekleştirilmiştir. Ekonometrik analize konu olan ülkeler veri mevcudiyeti göz önünde bulundurularak üst ve orta gelirli ekonomiler arasından seçilmiştir. Finansal gelişme ölçütleri olarak özel sektöre verilen krediler, borsa kapitalizasyonu ve finansal sistem mevduatları değişkenlerinin kullanımı tercih edilmiştir. Söz konusu değişkenlere ek olarak literatürde daha önce kullanılmış olan finansal toplam değişkeni de analizlere dahil edilmiştir. Bu değişken borsa kapitalizasyonu ve özel sektöre verilen kredi verilerinin toplamından türetilmektedir. Para politikası etkinliğini ölçme amacıyla iktisadi büyüme ve enflasyon oranı olmak üzere iki farklı bağımlı değişken kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, reel gayrisafi yurt içi hasıla değişkenin bağımlı değişken olarak analizde kullanıldığı durumda, finansal gelişme para politikası etkinliğini yalnızca finansal sistem mevduatlarının finansal gelişme ölçütü olarak kullanılması şartı gerçekleştiğinde etkilemektedir. Finansal sistem mevduatlarındaki bir artış para politikası etkinliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Diğer yandan özel sektöre verilen krediler, borsa kapitalizasyonu ve finansal toplam değişkenleri, reel ekonomik büyümenin bağımlı değişken olarak kullanıldığı durumda para politikası etkinliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip bulunmamıştır. Enflasyon oranının bağımlı değişken olarak analizlere dahil edildiği durumlarda ise borsa kapitalizasyonu, finansal sistem mevduatları ve finansal toplam ölçütleri para politikası etkinliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip bulunmuştur. Borsa kapitalizasyonu ve finansal toplam para politikası etkinliğini arttırmaktayken finansal sistem mevduatları söz konusu etkinliği azaltmaktadır. Çalışma sonucu edinilen bulgular, politika yapıcılar ve para otoritelerinin önemle üzerinde durması gereken belli başlı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Ele alınan ekonomilerde, finansal gelişme, para politikasının enflasyonla mücadele hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak tercih edilebilecektir. Elde edilen sonuçlara dayanarak politika yapıcılar, finansal aracılığın geliştirilmesi, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi ve finansal hizmetlere erişimin artırılmasını teşvik eden reformları hayata geçirmelidir. Ekonomik büyüme hedeflerine ulaşma konusunda ise spesifik bir durum dışında para politikası etkinliği ve finansal gelişme dışında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between financial development and monetary policy effectiveness. For this purpose, 25 high and middle income companies were examined between 2002 and 2019. Analyses were carried out using the Generalized Estimator of Moments (GMM). The countries subject to econometric analysis were selected among upper and upper middle income economies based on data availability. As financial development measures, the use of variables such as loans to the private sector, stock market capitalization and financial system deposits has been preferred. In addition to the variables in question, the financial total variable, which has been used before in the literature, was also included in the analysis. This variable is derived from the sum of stock market capitalization and credit data to the private sector. Two different dependent variables were used to measure the effectiveness of monetary policy: economic growth and inflation rate. According to the findings, when the real gross domestic product variable is used in the analysis as the dependent variable, financial development affects the effectiveness of monetary policy only when the condition of using financial system deposits as a measure of financial development is met. An increase in financial system deposits negatively affects the effectiveness of monetary policy. On the other hand, loans to the private sector, stock market capitalization and financial aggregate variables did not have a statistically significant effect on the effectiveness of monetary policy when real economic growth was used as the dependent variable. In cases where the inflation rate was included in the analyzes as a dependent variable, stock market capitalization, financial system deposits and financial aggregate measures were found to have a statistically significant effect on monetary policy effectiveness. While stock market capitalization and financial aggregate increase the effectiveness of monetary policy, financial system deposits reduce this efficiency. The findings of the study have revealed certain conclusions that policy makers and monetary authorities should pay careful attention to. In the economies discussed, financial development may be preferred as a tool to achieve the anti-inflationary objectives of monetary policy. Based on the results, policymakers should implement reforms that encourage the development of financial intermediation, deepening of capital markets and increased access to financial services. Apart from a specific situation, no relationship has been found between monetary policy effectiveness and financial development in achieving economic growth targets.