Hititçe çiviyazılı kaynaklara göre Kraliçe Ašmunikal
Queen Ašmunikal; According to the Hittite cuneiform sources
  1. Tez No: 513009
  2. Yazar: NAZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Orta Hitit dönemi Kraliçelerinden olan kraliçe Ašmunikal'e ait çiviyazılı metinler ve mühürler bu çalışmada bir araya getirilmiştir. Kraliçeye ile ilgili, CTH 222.91, CTH 252, CTH 326 ve CTH 375 katalog numaralı metinler transkripsiyon ve çevirileri yapılarak değerlendirilmiştir. Bunların yanı sıra kraliçe Ašmunikal'in kendi mühürleri ve kral Arnuṷanda ile ortak mühürleri, SBo I Nr.77, SBo I Nr.61, SBo I Nr.60 ve AO 29722 numaralı mühürler incelenmiştir. Ašmunikal'den önce adlarına rastlanan Eski Hitit devri kraliçelerinden bahsedilerek aradaki dönemsel farklar ortaya konulmuştur. Kraliçe Ašmunikal'in adının analizi yapılarak kraiçenin jeneolojisi belirlenmiştir. Kral Arnuṷanda ile kardeş olup olmadıkları sorununa getirilen öneriler de burada ayrıca sunulmuştur. Hitit tarihinde kraliçe Ašmunikal ile beraber yaşanan bazı ilkler özellikle belirtilerek Hitit devletinde kraliçelerin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cuneiform texts and seals of Queen Ašmunikal, one of the queen of the Middle Hittite period, were brought together in this study. The texts of CTH 222.91, CTH 252, CTH 326 and CTH 375 relating to the queen were evaluated by transcription and translation. In addition to these, the seals of Queen Ašmunikal and their joint seal with King Arnuṷanda, SBo I Nr.77, SBO I Nr.61, SBO I Nr.60 and AO 29722 were reviewed. The ancient Hittite queen, whose name was found before Ašmunikal, was mentioned and periodic differences were revealed. Analysis of the name of Queen Ašmunikal was made and the queen's geneology was determined. Suggestions for the question of whether they were siblings with King Arnuanda were also presented here. In the Hittite history, some firsts living together with Queen Ašmunikal were specified and the importance of the queen in the Hittite state was emphasized.