Girişimci liderliğin inovatif işyeri davranışına etkisi: Ampirik bir çalışma
The effect of entrepreneurial leadership on innovative behavior in the workplace: An empirical study
  1. Tez No: 925509
  2. Yazar: ASLIHAN ARAS AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada çalışanların girişimci liderlik algıları ve bu algının inovatif işyeri davranışına etkisi araştırılmıştır. Sosyal bilişsel teoriye dayanarak geliştirilen araştırma modelinde girişimci liderlik algısı bağımsız değişken, inovatif işyeri davranışı bağımlı değişkendir. İlgili literatür incelendiğinde gerek girişimci liderlik araştırmalarının gerekse girişimci liderliğin inovatif işyeri davranışına etkisi ile ilgili çalışmaların sınırlı olması bu çalışmanın temel motivasyonunu teşkil etmektedir. Literatürdeki bu boşluğun giderilmesi yönündeki çaba bu çalışmanın özgün yanını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 390 özel ve kamu sektörü çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplamak için anket tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programında çeşitli istatistiksel analizler kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, girişimci liderliğin, inovatif işyeri davranışı üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the entrepreneurial leadership, which is an effective type of leadership especially in entrepreneurial cultures and the effect of entrepreneurial leadership on innovative behavior in the workplace. Also, this study aims to analyze the impact of employees' perception of entrepreneurial leadership. Research model is based on social cognitive theory. When the relevant literature is examined, the limited number of entrepreneurial leadership studies and studies on the effect of entrepreneurial leadership on innovative behavior in the workplace constitute the main motivation of this study. The effort to fill this gap in the literature reveals the originality of this study. The sample of this study consists of 390 private sector and public service employees. Survey method was conducted in order to collect data. The data obtained from the research were examined using various statistical analyzes in the SPSS program. The findings show that entrepreneurial leadership has a positive effect on innovative work behavior. The major findings, theoretical contributions, practical implications, and the limitations were provided.