Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukukunda suçun ihbarı ve şikâyet hakkı
Announcement of crime and right of complaint in the Turkish Penal Code and Law on criminal procedure
- Tez No: 333938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. BARIŞ ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İhbar, suç işlendiğinin herhangi bir kişi tarafından yetkili makamlara herhangi bir şekilde bildirilmesidir. 5237 sayılı TCK'nın 278. maddesinde genel ihbar yükümlülüğü, 279. maddesinde kamu görevlilerinin suçu ihbar yükümlülüğü, 280. maddesinde sağlık mesleği mensuplarının suçu ihbar yükümlülüğü, 5271 sayılı CMK'nın 159/1. maddesinde de şüpheli ölümün ihbar yükümlülüğü düzenlenmiştir.Şikâyet, soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlardan dolayı şikâyete yetkili kişinin, altı aylık süre içinde bu suçla ilgili olarak soruşturma ve kovuşturma yapılmasını istemesidir. Şikâyet yetkisi mağdur veya suçtan zarar gören ya da kanuni temsilcisi veya vekalet verdikleri vekil tarafından kullanılabilir. Şikâyet hakkı kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğundan başkasına devredilemez, şikâyet hakkına sahip olan kişinin ölümü halinde mirasçılarına geçmez. Şikâyet yazılı veya sözlü olarak yapılabilir. Şikâyet süresi altı ay olup, hak düşürücü süredir. Şikâyet hakkı olan kişinin fiili ve faili bildiği veya öğrendiği günden itibaren başlar.Şikâyet haklcınm doğmasından sonra şikâyette bulunulmayacağının açıklanmasına feragat, şikâyet hakkının kullanılmasından sonra geri alınmasına ise vazgeçme denir. Soruşturma evresinde şikâyetten vazgeçilmesi halinde Cumhuriyet savcısı kovuşturmaya yer olmadığına karar verir. Kovuşturma evresinde ise, sanık vazgeçmeyi kabul ederse kamu davasının düşürülmesine karar verilir. Suçtan zarar gören şikâyetten vazgeçtiği sırada şahsi haklarından da vazgeçtiğini açıklamış ise, hukuk mahkemesinde dava açamayacaktırAnahtar Kelimeler (Türkçe) 1)İhbar Yükümlülüğü2)Şikayet Hakkı3)Şikayetten Vazgeçme4)Mağdur5)Suçtan Zarar Gören
Özet (Çeviri)
Announcement is the notification of the fact that a crime has been committed by any person to the authorized bodies in any manner. In the 278th article of Nr. 5237 Turkish Penal Code, general announcement obligation; in the 279th article, the obligation of announcing the crime by the public officials; in the 280th article, the obligation of announcing the crime by the health attendants; and in 159/1st article of Nr. 5271 TPC, obligation of announcing suspicious death were arranged.Complaint is the request of a person authorized to make a complaint for an investigation and persecution in a six-month time for the crimes whose investigation and persecution depend on complaint. Authorization of complaint can be used by the victim or injured party or their legal representative or the proxy to whom they provide power of attorney. As the right of complaint is one of the rights that is strictly dependent upon the person, it is not transferable to any other person and in the event that the person having the right of complaint deceases, such right is not transferred to his/her heirs. Complaint can be conducted in writing or orally. The period of complaint is six months and it is subject to lapse of time. Right of complaint starts as of the date on which the person having such right knows or learns the action and wrongdoer.Statement that no complaint will be made subsequent to the occurrence of the right of complaint is called waiver while the revocation of the right of complaint after its use is referred to as renunciation. In the event that the complaint is renounced in the investigation stage, the public prosecutor makes a resolution that there is no need for a prosecution. If, in the prosecution stage, the culprit acknowledges the renunciation, resolution is made for the abatement of the public lawsuit. If the person suffered from the crime states that he/she gives up his/her personal rights during the time of his/her renunciation from the complaint, no lawsuit will be litigated in the court of law.Anahtar Kelimeler (İngilizce)1 )Obligation of Announcement2)Right of Complaint3)Renunciation from Complaint4)Victim5)Injured Party