Çelik Gülersoy İstanbul Kitaplığı'nın müze kütüphaneye dönüşüm sürecinin incelenmesi
Analyzing the transformation process of Çelik Gülersoy Istanbul Library into a museum library
  1. Tez No: 925520
  2. Yazar: ÖZDEN ÇELİK DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması, Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı'nın bir müze-kütüphaneye dönüşüm sürecinin incelenmesine ve bu süreçte gerekli olacak yeni düzenleme önerilerine odaklanmaktadır. İstanbul'un tarihi ve kültürel zenginliklerini ortaya koyan yazılı ve görsel eserleri koruma ve tanıtma misyonunu üstlenen, Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı, bünyesinde barındırdığı kitap, dergi, fotoğraf, efemera ve gravürlerden oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Bu tez, mevcut koleksiyonun koruma koşullarını ve araştırmacılara nasıl sunulduğunu ortaya koymakta ve bir müzeye dönüşüm süreci söz konusu olduğunda izlenmesi gerekecek yeni organizasyon adımlarını tespit etmeyi hedeflemektedir. Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı'nda, bahsi geçen yazılı eserler dışında, İstanbul kent kültürünü yansıtan tablo ve fotoğraflar, cam negatifler ve haritalar gibi görsel belgeler ve hatta döneminin günlük ihtiyaçlarını karşılayan eşya ve mobilyalar da yer almaktadır. Bütün bu objelerin müzecilik perspektifinden incelenmesiyle, bu tür özel koleksiyonların nasıl korunabileceği, sergilenebileceği ve kamuya erişilebilir hale getirilebileceği konularına ışık tutmak amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, koleksiyonun tarihi, içeriği, yönetimi ve geleceği üzerine detaylı bir analiz yapılmıştır. Bu tez çalışması, Çelik Gülersoy Vakfı'nın kültürel mirasını koruma ve gelecek nesillere aktarma misyonuna katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on analysing the transformation process of the Çelik Gülersoy Foundation Istanbul Library into a museum-library and proposing new arrangements that will be necessary in this process. Çelik Gülersoy Foundation Istanbul Library, which undertakes the mission of preserving and promoting the written and visual artefacts revealing the historical and cultural richness of Istanbul, has a rich collection of books, magazines, photographs, ephemera and engravings. This thesis presents the conservation conditions of the existing collection and how it is presented to researchers, and aims to identify new organisational steps to be followed in the process of transformation into a museum. In addition to the aforementioned written works, The Çelik Gülersoy Foundation Istanbul Library also contains paintings and photographs reflecting the urban culture of Istanbul, visual documents such as glass negatives and maps, and even objects and furniture that met the daily needs of the period. By analysing all these objects from a museological perspective, it is aimed to shed light on how such private collections can be preserved, exhibited and made accessible to the public. In this context, a detailed analysis of the history, content, management and future of the collection has been carried out. This thesis aims to contribute to the Çelik Gülersoy Foundation's mission of preserving and transferring its cultural heritage to future generations.