Üniversite öğrencilerinde sağlıklı yeme indeksi ve depresyon, anksiyete ve stres ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between healthy eating index and depression, anxiety, and stress in university students
- Tez No: 925521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, bireylerin beslenme durumları, BKI, gelir durumları, iştah durumları, diyetle alınan mikro besinler ve makro besinlerle depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri (DAS Skorları) arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, besin tüketim kaydı anketi ve SYİ ölçeği kullanılarak ölçülürken, ruhsal sağlık durumları depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ile ilgili DASÖ-21 ile değerlendirilmiştir. Çalışma 116 erkek ve 262 kadın olmak üzere toplam 378 üniversite lisans öğrencisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin beslenme alışkanlıkları, iştah durumları ve diyetle alınan besin ögeleri değerlendirilmiş; DAS Depresyon, Anksiyete ve Stres Skorları, iştah durumuna göre anlamlı farklılık göstermiştir (p0,05). Beden kitle indeksi (BKİ) ve toplam sağlıklı yeme indeksi (SYİ) ile DAS skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).Bu çalışma, iştah durumunun ve bazı mikro besinlerin psikolojik sağlık üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Özellikle düşük iştah ve yemek yemekten kaçınma durumlarının depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini artırdığı, bunun yanı sıra D vitamini, magnezyum, demir ve çinko gibi mikro besinlerin yetersiz alımının da bu durumlarla ilişkili olduğu saptanmıştır. Öğrenciler de depresyon, anksiyete ve strese bağlı olarak görülen kötü beslenme alışkanlığı ve mikro besin eksikliklerinin giderilmesi hem öğrencilerin psikolojik sağlıklarını desteklemek hem de daha iyi bir zihinsel aktivite için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between individuals' nutritional status, BMI, income status, appetite status, dietary micronutrients and macronutrients and depression, anxiety and stress levels (DAS Scores). While the students' nutritional habits were measured using the food consumption record survey and the SYI scale, their mental health status was evaluated with DASÖ-21 regarding depression, anxiety and stress levels. The study was conducted on a total of 378 university undergraduate students, 116 males and 262 females. The nutritional habits, appetite status and dietary nutrients of the individuals participating in the study were evaluated; DAS Depression, Anxiety and Stress Scores showed significant differences according to appetite status (p0.05). There was no significant relationship between body mass index (BMI) and total healthy eating index (HRI) and DAS scores (p>0.05). This study revealed the effects of appetite status and some micronutrients on psychological health. It has been found that especially low appetite and avoidance of eating increase depression, anxiety and stress levels, and insufficient intake of micronutrients such as vitamin D, magnesium, iron and zinc is also associated with these conditions. Eliminating bad eating habits and micronutrient deficiencies, which are seen in students due to depression, anxiety and stress, is important both for supporting the psychological health of students and for a better mental activity.