Horasan bölgesi kıraat faaliyetleri: Vâhidi örneği
Recitation activities in Khorasan Region: The example of Vahidi
- Tez No: 925523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Kıraat ilmi özelinde önemli bölgelerden birisi de Horasan'dır. Horasan kurrası rıhleler ve göçler ile talim ettiği kıraat ilmini bölge genelinde yaymış, te'lif ettiği eserlerle bu ilmin benimsenmesine katkı sunmuşlardır. Erken sayılabilecek bir dönemde kıraat ilmiyle tanışan Horasan, Seb'a tarikinin bölgede yayılmasının yanısıra Aşere tarikinin ilk müellifi konumundaki İbn Mihran en-Nişâbûri'nin de bölge ahalisinden olması sebebiyle bu tarikin de ilk referans coğrafyası konumundadır. Horasan bölgesi kıraat faaliyetleri ve Vâhidî örneği olarak isimlendirdiğimiz bu çalışma, bölgedeki kıraat ilmi müktesebatının geçirdiği evreleri, kurranın durumunu, mevzubahis coğrafyada döneminin önemli müfessiri Vâhidî'nin örnekliğinde konu edinmektedir. Özetle bu tez çalışmasında; bidayeti, mevzubahis coğrafyaya yönelik ilk fetih hareketlerinin başlangıcına kadar geri götürülebilecek kıraat ilminin bölgeye intikal keyfiyeti, gelişim süreci, bu sürece katkı sağlayan kıraat alimleri, varsa eserleri, takip ettikleri usul ve yöntemleri, sürece etki eden diğer unsurlar, bu çerçeve dahilinde de bölge alimlerinden Vâhidî'nin kıraat ilmine yönelik katkıları akademik bir araştırmaya konu edilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the significant regions in the field of Qur'anic recitation (Qira'at) is Khurasan. Through scholarly travels and migrations, as well as the works authored by scholars, the Khurasani Qurrâ (reciters) played a crucial role in the adoption and dissemination of this science. Khurasan, which encountered Qira'at at an early stage, not only facilitated the spread of the Seven Readings (Sab'a Ṭarīq) in the region, but it also became the primary reference region for the Ashara Ṭariq, as it was the homeland of Ibn Mihran an-Nishaburi, the first compiler of this reading tradition. This study, which focuses on the Qira'at activities in Khurasan and uses the example of al-Wahidi, addresses the stages of the development of Qira'at knowledge in the region, the status of the reciters, and examines the contributions of al-Wahidi, a prominent Qur'anic exegete of the period. In summary, this thesis will explore how the science of Qira'at, which can be traced back to the early conquests of the region, was transmitted to Khurasan, its development process, the Qira'at scholars who contributed to this process, their works (if any), the methods and approaches they followed, and other factors that influenced this development. Within this framework, the contributions of al-Wahidi, a key scholar from the region, to the field of Qira'at will be examined in the context of his scholarly input.