İran İslâm Cumhuriyeti hükümet sistemi üzerine bir inceleme
A study on the government system of the Islam Republic of Iran
  1. Tez No: 925543
  2. Yazar: ESMAEİL MOGHADDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN NAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde, İran devlet sisteminin gelişimi, tarihi, toplumsal, siyasal ve kültürel perspektiften incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada önce, İran'ın tarihine yer verilmiştir. Daha sonra İran'ın toplumsal, siyasal, kültürel yapısı yerine çalışmayı ilgilendirdiği yön ve boyutlarıyla ele alınmış, takiben İran'ın daha önceki devlet sistemlerine yer verilmiştir. Son bölümde ise mevcut anayasa göre İran'ın devlet sistemi ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın sonunda bir İslam Cumhuriyeti İran'ın devlet sisteminin bilinen devlet sistemlerinden farklı yönelenlerinin olup olmadığı üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, according to the cultural, social, political, and economic trends of Iran, we will find out how the aforementioned factors went hand in hand to be able to create a governmental system by intellectuals, tribes, ethnicities, and along with all of these, people's organizations, and in the next place, what changes did the created governmental system go through to become the current governmental system of Iran, the Islamic Republic of Iran. It has also been tried to look at the rise and fall of governments or governments with a general view in order to study the influence of previous governments on subsequent governments in the formation and creation of the Constitution of the Islamic Republic of Iran. Considering the rich and ancient civilization of Iran from the point of view of public law, let's rely on economic, cultural, political and social affairs to achieve the assessment that Iran, as a republican government based on Islam, has different aspects from the known systems of government or not. In this article, the library method and related articles have been used in descriptive analysis.