Eşʻari'nin 'Makâlâtü-l İslâmiyyîn' ve İbn-i Hazm'ın 'el-Fasl' adlı eserlerinde Şiîliğin mukayesesi
- Tez No: 925544
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, İslam Mezhepler Tarihi'nin önde gelen iki klasik alimi Eş'arî (ö.324/935/36) ve İbn Hazm'ın (ö.456/1064) Şiîlik hakkındaki görüşlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, doğuda Basra bölgesinde yaşamış olan Eş'arî ile batıda Endülüs'ün Kurtuba bölgesinde yaşamış ve hiç doğuya seyahat etmemiş olan İbn Hazm'ın Şiîlik hakkında verdiği bilgi ve Şiî mezhepleri tasnifindeki benzerlik ve farklılıkları tespit etmektir. Çalışma ayrıca bu alimlerin yaşadıkları coğrafi, kültürel ve siyasi bağlamların Şiîlik algılarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışmanın kapsamını, Eş'arî'nin Makâlâtü'l-İslâmiyyîn adlı eseri ve İbn Hazm'ın el-Fasl adlı eseri oluştursa da yazarların diğer eserlerine de başvurulmuştur. Çalışma, bu iki yazarın Şiîlik anlayışlarını, fırka tasniflerini ve metodolojik yaklaşımlarını inceleyerek bu bağlamdaki benzerlikleri ve ayrışan noktaları sistematik olarak ele almaktadır. Bu çalışma, Eş'arî ve İbn Hazm'ın birincil kaynaklarını kullanarak ve bunları ikincil literatürle destekleyerek karşılaştırmalı bir analiz yöntemi kullanmaktadır. Çalışma, kapsamlı bir değerlendirme sağlamak için tarihsel ve metodolojik bir çerçeve izlemektedir. Çalışmanın bulguları, Eş'arî ve İbn Hazm'ın Şiîliğe yaklaşımlarının, içinde yaşadıkları sosyo-politik ve kültürel bağlamlardan bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Eş'arî'nin doğrudan Şiî etkisinin olduğu bir bölgedeki gözlemleri detaylı ve deneye dayalı veriler sağlarken, İbn Hazm'ın uzak bir coğrafi bağlamda şekillenen değerlendirmeleri daha teorik ve literatüre dayalı bir analizi yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims tocomparatively analyze the views of Imam al-Ashʻarī and Ibn Hazm, two leading classical scholars of the History of Islamic Sects, on Shiīsm. The main purpose of the study is to identify the similarities and differences in the understanding of Shiīsm and the classification of Shiīsm sects of al-Ashʻarī, who lived in the Basra region in the east, and Ibn Hazm, who lived in the Cordoba region of Andalusia in the west. The study also examines how the geographical, cultural and political contexts in which these scholars lived affected their perceptions of Shiīsm. Although the scope of the study consists of al-Ashʻarī's work called Maqālātu'l-Islāmiyyīn and Ibn Hazm's work called al-Fasl, other works of the authors were also consulted. The study systematically examines the similarities and differences in this context by examining the understanding of Shiīsm, sect classifications and methodological approaches of these two authors. This study employs a comparative analysis method by using primary sources of Ashʻarī and Ibn Hazm and supporting them with secondary literature. The study follows a historical and methodological framework to provide a comprehensive assessment. The findings of the study reveal that Ashʻarī and Ibn Hazm's approaches to Shiīsm cannot be evaluated independently of the socio-political and cultural contexts in which they lived. While Ashʻari's observations in a region with direct Shiite influence provide detailed and empirical expansions, Ibn Hazm's assessments shaped in a distant geographical context reflect a more theoretical and literature-based analysis.