Post-sekülerizm tartışmaları çerçevesinde Charles Taylor'ın sekülerizm teorisinin incelenmesi
An examination of Charles Taylor's theory of secularism within the framework of post-secularism debates
  1. Tez No: 925546
  2. Yazar: MELİS ADSALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Post-sekülerizm, modern toplumlarda dinin kamusal alandaki rolünün yeniden değerlendirilmesini ifade eden bir kavramdır. Sekülerleşme teorilerinin öngördüğü gibi dinin toplumsal hayattan tamamen çekilmediğini, aksine yeni biçim ve formlarla varlığını sürdürdüğünü savunmaktadır. Bu yaklaşım, din ve seküler değerlerin bir arada var olabileceği ve birbirleriyle etkileşim içinde bulunabileceği bir toplumsal yapıyı tanımlamaktadır. Post-sekülerizm, dinin kamusal alandaki görünürlüğünün artması ve dini inançların sosyal ve politik süreçlere etkisinin yeniden önem kazanmasıyla karakterize edilmektedir. Bu çalışma, post-sekülerizm tartışmaları çerçevesinde Charles Taylor'ın sekülerizm teorisini incelemektedir. Taylor'ın sekülerizm anlayışı, modern toplumların din ve devlet ilişkilerini yeniden değerlendirmekte ve bu ilişkide vicdani özgürlük ile çoğulculuğu ön plana çıkarmaktadır. Taylor, sekülerizmi sadece dinin kamusal alandan uzaklaştırılması olarak değil, bireylerin inanç özgürlüğünü ve çeşitliliğini destekleyen bir yapı olarak tanımlamaktadır. Bu kapsamda, seküler devletin insan hakları, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve demokrasi gibi evrensel prensiplere bağlı olması gerektiğini savunmaktadır. Çalışmada, Taylor'ın“sekülerizm 3”modeli ele alınmıştır. Bu model, inanç ve inançsızlığın sadece bir seçenek olduğu ve bu seçeneklerin tartışmaya açık olduğu bir toplumsal yapıyı ifade etmektedir. Taylor'ın analizi, modern toplumlarda inanç koşullarının nasıl değiştiğini ve inançsızlığın neden birçok kişi için varsayılan durum haline geldiğini açıklamaktadır. Ayrıca, sekülerizmin sadece Batı toplumlarıyla sınırlı olmadığı, farklı kültürel bağlamlarda da farklı anlamlar kazandığı vurgulanmaktadır. Charles Taylor'ın sekülerizm teorisi, modern demokrasilerde din ve devlet ilişkilerini yeniden düşünmek ve inanç özgürlüğünü korumak için önemli bir çerçeve sunmaktadır. Çalışma, Taylor'ın sekülerizm anlayışının teorik ve pratik boyutlarını irdeleyerek, sekülerizmin daha kapsayıcı ve çoğulcu bir toplum inşasında nasıl rol oynayabileceğine dair çıkarımlarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Post-secularism is a concept that denotes the re-evaluation of the role of religion in the public sphere of modern societies. Contrary to the predictions of secularization theories—which suggested that religion would completely withdraw from social life—it asserts that religion continues to exist in new forms and structures. This approach defines a societal framework where religious and secular values can coexist and interact with one another. Post-secularism is characterized by the increased visibility of religion in the public sphere and the renewed significance of religious beliefs in social and political processes. This study examines Charles Taylor's theory of secularism within the context of post-secularism debates. Taylor's understanding of secularism reconsiders the relationship between religion and the state in modern societies, emphasizing conscientious freedom and pluralism. He defines secularism not merely as the removal of religion from the public sphere but as a structure that supports individuals' freedom of belief and diversity. In this regard, he advocates that a secular state should adhere to universal principles such as human rights, equality, the rule of law, and democracy. The study addresses Taylor's“Secularism 3”model. This model represents a societal structure where belief and unbelief are merely options open to discussion. Taylor's analysis explains how the conditions of belief have changed in modern societies and why unbelief has become the default position for many individuals. Furthermore, it is emphasized that secularism is not confined to Western societies but acquires different meanings in various cultural contexts. Charles Taylor's theory of secularism provides an important framework for rethinking religion-state relations in modern democracies and for safeguarding freedom of belief. The study explores the theoretical and practical dimensions of Taylor's understanding of secularism, drawing conclusions about how secularism can play a role in building a more inclusive and pluralistic society.