Yapay zekâ ile film kurgusu
AI and film editing
  1. Tez No: 925550
  2. Yazar: ÖZCAN VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sinema bir çok yaratıcı birimin iş birliğine dayalı bir sanattır. Aynı zamanda sinema doğası gereği teknolojik gelişimlerden etkilenen büyük bir endüstridir. Teknolojik gelişimler üretim biçimlerini her zaman etkilemiştir. Dolayısıyla yapay zekâ teknolojilerinin insan hayatına gittikçe daha da artan bir oranda dahil olması sinemanın üretim biçimlerini de etkilemeye başlamıştır. Bir yandan teknik kolaylıklar sağlanırken bir yandan da üretim sürecinde yer alan birimlerde istihdam azalmış, üretim süreci hızlanmıştır. Film üretim aşamalarından yapım sonrası aşaması yapay zeka teknolojilerinin en yaygın kullanıldığı aşamadır. Bu aşamada yer alan film kurgusunda ise bir filmin anlatısına dair fikirler geliştirilmekte ve bir anlamda senaryo son kez yeniden yazılmaktadır. Kurgu süreci sinema sanatının doğası gereği teknik uygulamalarla ilerleyen bir süreç olarak görünse de temelde yaratıcı, bilişsel ve psikolojik bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı bir filmin kurgu sürecinin esasları bağlamında yapay zekâ uygulamalarının kullanılmalarının olası etkilerini araştırmak ve bu konuyu tartışmaktır. Yapay zekânın kurgu sürecindeki insan faktörüne, film kurgusu bağlamında sinema eserlerinin niteliğine ve film kurgusu için harcanması gereken süreye olan etkileri temel araştırma eksenidir. Araştırmada, dünyanın en büyük film kurgucuları örgütü olan uluslararası kurgucular birlikleri federasyonu TEMPO bünyesinde bulunan yapay zekâ çalışma grubunda aktif çalışan 12 kurgucu ile derinlemesine mülakat yapılmış ve bulgular betimsel analiz metodu ile yorumlanmıştır. Buna göre yapay zekâ teknolojisinin uzun metrajlı bir filmin kurgu sürecine dahiliyetinde karar verici görevler üstlendiğinde kurgu için harcanması gereken sürede ve istihdamda bir azalma olurken eserin sanatsal niteliğinde ve özgünlüğünde de ciddi bir düşüş olacağı anlaşılmıştır. Henüz denetim mekanizmalarının tam yerleşmediği yapay zekâ teknolojilerine geçiş döneminde bu bulguların da dikkate alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cinema is an art form based on the collaboration of various creative units. At the same time, it is a vast industry inherently influenced by technological advancements. The technological developments have always impacted production methods, and as artificial intelligence technologies become increasingly integrated into human life, they have also begun to affect the ways films are produced. While AI provides technical conveniences, it has also led to a decrease in employment in certain production units and accelerated the overall production process. Among the different stages of filmmaking, post-production is where AI technologies are most commonly used. In film editing, which is part of this stage, the ideas about a film's narrative are developed, essentially rewriting the script one final time. Although the editing process may appear to be a technical application, it is fundamentally a creative, cognitive, and psychological process. The aim of this study is to examine the potential impact of AI applications within the framework of the fundamentals of film editing and to explore this topic in depth. The primary research focus includes AI's effects on the human factor in editing, the artistic quality of cinematic works, and the time required for film editing. For this research, in-depth interviews were conducted with 12 editors who are actively working in the AI working group of TEMPO, the world's largest federation of professional film editors. The findings were analyzed using a descriptive analysis method. The results indicate that when AI assumes decision-making roles in the editing process of a feature-length film, both the time required for editing and the employment of editors decrease. However, this also leads to a significant decline in the artistic quality and originality of the work. Given that AI technologies are still in a transitional phase with incomplete regulatory mechanisms, it is recommended that these findings to be considered.