Küreselleşmenin Türkiye'nin vatandaşlığa kabul politikalarına etkisi
The impact of globalization on Türkiye's naturalization policies
- Tez No: 925564
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tez, küreselleşme, göç ve vatandaşlığa kabul arasındaki ilişkiyi analiz ederek, Türkiye'nin vatandaşlık politikalarının küresel dinamikler karşısında nasıl dönüştüğünü incelemektedir. Çalışma, Türkiye'nin göç ve vatandaşlığa kabul politikalarını göç devleti kavramı ile liberal ve illiberal paradoks çerçevelerinde ele almakta, bu politikaların tarihsel, teorik ve pratik boyutlarda nasıl dönüştüğünü değerlendirmektedir. Küreselleşme sürecinde uluslararası göçlerin artması ve çoklu vatandaşlık taleplerinin yükselmesi, ulus-devletleri vatandaşlık politikalarını yeniden tanımlamaya zorlamıştır. Bu bağlamda, Türkiye'nin 2016 yılından itibaren özellikle yatırım yoluyla vatandaşlık verilmesi ve nitelikli Suriyelilere yönelik uygulamaları içeren yasal düzenlemeleri, vatandaşlık kurumunu sermaye çekmek, istihdam yaratmak ve uluslararası prestiji artırmak amacıyla yeniden şekillendirmiştir. Araştırma üç ana analiz ekseni üzerine kurulmuştur: (i) Türkiye'nin vatandaşlık politikalarının tarihsel gelişimi, göç devleti kavramı bağlamında Hollifield'in liberal paradoksu ve Natter'ın illiberal paradoksu çerçevesinde incelenmiştir; (ii) İstisnai vatandaşlık statüsü elde eden bireylerle yapılan derinlemesine görüşmelerle, bu politikaların bireylerin deneyimlerinde nasıl bir karşılık bulduğu analiz edilmiştir; (iii) TBMM'deki vatandaşlık politikalarına dair tartışmalar incelenerek, Türkiye'nin vatandaşlık politikalarının yasal ve siyasi dinamikleri ortaya konulmuştur. Bu çalışma, Türkiye'nin vatandaşlık politikalarının küreselleşmenin etkisiyle geçirdiği çok boyutlu dönüşüm sürecini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden günümüze kadar, Türkiye'nin vatandaşlık politikalarındaki dönüşüm makro tarihsel bir perspektiften incelenmiştir. Araştırma, özellikle 2016 sonrasında hız kazanan istisnai vatandaşlık uygulamalarıyla ilgili saha araştırmalarını da içermektedir. Devlet politikalarının bireyler üzerindeki pratik sonuçları, istisnai vatandaşlık elde eden bireylerin deneyimleri ışığında analiz edilerek sahadaki etkiler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relationship between globalization, migration, and citizenship acceptance, focusing on how Türkiye's citizenship policies have transformed in response to global dynamics. The study examines Türkiye's citizenship policies within the framework of the migration state, as well as the liberal and illiberal paradoxes, assessing their historical, theoretical, and practical transformations. The globalization process, through increasing international migration and rising demands for multiple citizenships, has compelled nation-states to redefine their citizenship policies. In this context, Türkiye has restructured its citizenship policies, particularly since 2016, with significant legal reforms such as citizenship through investment and granting citizenship to qualified Syrians. These changes aim to attract capital, create employment, and enhance international prestige. The research is organized around three main axes of analysis: (i) the historical development of Türkiye's citizenship policies is examined within the framework of the migration state and through Hollifield's liberal paradox and Natter's illiberal paradox; (ii) in-depth interviews with individuals who obtained exceptional citizenship provide insights into how these policies are experienced on a personal level; and (iii) parliamentary debates on citizenship policies in Türkiye are analyzed to reveal the legal and political dynamics shaping these policies. This study comprehensively addresses the multidimensional transformation of Türkiye's citizenship policies under the influence of globalization. The evolution of Türkiye's citizenship policies is examined from a macro-historical perspective, spanning from the late Ottoman period to the present. The research also includes a field work on exceptional citizenship practices, which have gained momentum particularly after 2016. By analyzing the practical outcomes of state policies through the experiences of individuals who obtained exceptional citizenship, the study aims to shed light on the real-world impacts of these policies.