18 yaş öncesi kronik hastalık tanısı almış bireylerin bakım verenlerinde travma sonrası büyüme
Post-traumatic growht in caregivers of individuals diagnosed with chronic diseases before the age of 18
- Tez No: 925625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18 yaşının öncesinde kişinin hayatını ve yaşam biçimini ilelebet etkileyen tip 1 diyabet ile hayati riski yüksek olan kanser hastalığına sahip bireylerin bakım verenlerinin travma sonrası büyümesini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 18 yaşından önce Kanser ve Tip 1 diyabet tanısı almış bireylerin bakım verenleri ve diğer hastanelerde tedavi gören, şartları sağlayan bakım verenler oluşturmuştur. Kanser hastalarına bakım veren 42 kişi, Tip 1 diyabet hastalığına bakım veren 41 kişi ve hiçbir kronik hastalık tanısı almamış kişilere bakım veren 42 kişi katılım göstermiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak bakım verenlerin tanıtıcı ve bakım verme özelliklerinin yer aldığı Sosyodemografik Form, Başa çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde; Travma Sonrası Büyümenin toplam puanının, tanı gruplarına göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmektedir. Travma sonrası büyümenin“Benlik Algısında Değişim”alt boyutunda ise hastalık türleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmektedir. Tip 1 Diyabet hastalarına bakım verenlerde tanı yılı ile travma sonrası büyüme toplam,“Benlik Algısında Değişim”ve“Yaşam Felsefesinde Değişim”alt boyutlarında farkın istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu belirlenmiştir. Tüm grupların dahil edildiği korelasyon analizinde Başa Çıkma Tutumları ile Travma Sonrası Büyümenin toplam,“Benlik Algısında Değişim”ve“Yaşam Felsefesinde Değişim”alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kanser hastalarına bakım verenlerin Başa Çıkma Tutumları ile Travma Sonrası Büyümenin toplam,“Başkalarıyla İlişkilerde Değişim”ve“Yaşam Felsefesinde Değişim”alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma 18 yaş öncesi Kanser ve Tip 1 diyabet tanısı almış kişilerin bakım verenlerinin travma sonrası büyümesi hakkında literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the post-traumatic development of caregivers of individuals with cancer, which has a high risk of death before the age of 18, type 1 diabetes, a chronic disease that affects the person's life and lifestyle forever, and to contribute to the literature. The sample of the study consisted of caregivers of individuals diagnosed with cancer or type 1 diabetes before the age of 18 who applied to Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi and individuals who were treated in other hospitals and met the conditions. 42 people caring for cancer patients, 41 people caring for type 1 diabetes patients, and 42 people caring for people with no chronic disease were included in the study. The Sociodemographic Form, which includes the descriptive and caregiving characteristics of the caregivers, the Coping Attitudes Assessment Scale and the Post-Traumatic Growth Inventory were used as data collection tools in the study. When the findings are examined, it is seen that the total score of Post-Traumatic Growth does not differ significantly according to the diagnostic groups. In the“Change in Self-Perception”sub-dimension of post-traumatic growth, a significant difference is observed between disease types. It was determined that the difference between the year of diagnosis and the post-traumatic growth total, the“Change in Self-Perception”and“Change in Life Philosophy”sub-dimensions among the caregivers of Type 1 Diabetic patients was found to be statistically significant. In the correlation analysis where all groups were included, it was determined that there was a positive and significant relationship between Coping Attitudes and Post-Traumatic Growth total,“Change in Self-Perception”and“Change in Philosophy of Life”sub-dimensions of Post-Traumatic Growth. It was determined that there was a positive and significant relationship between the Coping Attitudes of the caregivers of cancer patients and Post-Traumatic Growth total,“Change in Relationships with Others”and“Change in Philosophy of Life”sub-dimensions of Post-Traumatic Growth. This study has contributed to the literature on post-traumatic growth among caregivers of individuals diagnosed with cancer or type 1 diabetes before the age of 18.