Özel eğitim öğretmenliği hizmet öncesi sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the pre-service process of special education teaching
  1. Tez No: 925650
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Açıklayıcı sıralı karma araştırma olarak desenlenen bu araştırmanın temel amacı; mevcut özel eğitim öğretmen yetiştirme sürecinin incelenip, süreçte yer alan paydaşların (akademisyen, öğretmen ve öğretmen adaylarının) görüşleri doğrultusunda nasıl bir hizmet öncesi özel eğitim öğretmenliği sürecinin yürütüldüğünün ortaya konması ve sürecin iyileştirilmesine yönelik öneriler sunmaktır. Çalışmanın ilk basamağında“Özel Eğitim Lisans Eğitimi Değerlendirme Anketi”geliştirilmiş ve 119 akademisyen, 124 öğretmen ve 132 öğretmen adayı olmak üzere toplam 375 katılımcıya uygulanmıştır. Anketten toplanan verilerin betimsel ve içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci basamağında ise nicel boyuttan elde edilen bulgular ışığında yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlamıştır. Belirlenen 12 akademisyen 10 öğretmen ve 11 öğretmen adayı olmak üzere toplamda 33 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre özel eğitim hizmet öncesi sürecini etkileyen en önemli unsur akademisyen kalitesi, sayısı ve akademisyenin, öğretmen yetiştirmeye verdiği önemdir. Akademisyenlerin yükselmesinde yayın yapma zorunluluğu bulunması ve öğretmen yetiştirmeye ilişkin edimlerin, yükselme kıstaslarında puan karşılığının olmaması gibi unsurların süreci olumsuz etkilediği bununla birlikte öğretmen adayı sayısının çok akademisyen sayısının az olması gibi durumların öğretmen niteliğini olumsuz yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, which was designed as an explanatory sequential mixed research, is to examine the current special education teacher training process, to reveal what kind of a pre-service special education teacher training process is carried out in line with the opinions of the stakeholders (academicians, teachers and teacher candidates) involved in the process and to provide suggestions for improving the process. In the first step of the study,“Special Education Undergraduate Education Evaluation Questionnaire”was developed and applied to a total of 375 participants, including 119 academicians, 124 teachers and 132 teacher candidates. Descriptive and content analyses of the data collected from the questionnaire were conducted. In the second step of the study, semi-structured interview questions were prepared in the light of the findings obtained from the quantitative dimension. Interviews were conducted with a total of 33 participants, including 12 academicians, 10 teachers and 11 teacher candidates. According to the data obtained from the research, the most important factor affecting the pre-service process in special education is the lack of quality and number of academics and the importance of academics attach to teacher training. It can be said that factors such as the obligation to publish in the promotion of academicians and the fact that the acts related to teacher training do not have a point equivalent in the promotion criteria negatively affect the process, as well as the fact that the number of teacher candidates is high and the number of academicians is low negatively affects the quality of teachers.