Kliniğimizde tashih edilen kasık fıtıkları ve komplikasyonları
Corrected inguinal hernias and their complications in gata surgical clinic
- Tez No: 925651
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMI AYANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1963
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Kliniğinde 1952-1963 seneleri arasında 1579 kasık fıtığı vakasında gerekli tamir ve takviye yapılmıştır. Bunların % 98'i erkek ve % 2'si kadındır. Bu vaka serisinin 31'i direkt inguinal herni, 1435'i indirekt inguinal herni ve 113'ü rekürrent inguinal hernilerdir. Yine bu vaka serisinin % 57,8'i sağ inguinal herni, % 41'i sol inguinal herni ve % 1,2'si bilateral inguinal hernidir. Vaka serisinin % 86,6'sını sosyoekonomik nedenlerle askerlik çağına dek ameliyat olamayan askerler oluşturmaktadır. Yapılan operasyonların 1340'ı Bassini Tipi, 214'ü Modiye Bassinni Tipi, 2 vaka Halsted , 2 vaka Mc Way, 6 vaka Wölfer-Girhad, 15 vaka Schimi-Eden ve 1 vaka Dakron greft ile herniorafidir. Bassini Herniografi sonrası % 5,3 oranla daha az rekürrens görüldüğünden bu operasyon daha çok tercih edilmiştir. Çok defalar rekürrens gösteren olgularda daha sağlam kord giriş ve çıkış orifisi oluşturup daha sağlam kasık duvarı oluşturan Scimi-Eden metodu uygulanılarak daha iyi sonuçlar alınmıştır. Rekurrent Inguinal Hernilerde gerginliğini kaybetmeyip doku retansiyonu yapmayan ipek suturler kullanılmıştır. Ameliyatlarda 5 teknik hata, ameliyat ardından 58 olguda üst solunum yolu komplikasyonu ve 48 olguda çeşitli diğer komplikasyonlar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In the General Surgery Clinic of Gülhane Military Medical Academy, between 1952 and 1963, 1579 cases of inguinal hernia were repaired and reinforced. 98% of these were male and 2% were female. Of this series of cases, 31 were direct inguinal hernias, 1435 were indirect inguinal hernias, and 113 were recurrent inguinal hernias. Again, 57.8% of this series of cases were right inguinal hernias, 41% were left inguinal hernias, and 1.2% were bilateral inguinal hernias. 86.6% of the series of cases consisted of soldiers who could not undergo surgery until military age due to socioeconomic reasons. Of the operations performed, 1340 were Bassini Type, 214 were Modiye Bassinni Type, 2 were Halsted, 2 were Mc Way, 6 were Wölfer-Girhad, 15 were Schimi-Eden and 1 was Dacron graft herniorrhaphy. Since 5.3% less recurrence was observed after Bassini Herniography, this operation was preferred more. In cases showing multiple recurrences, better results were obtained by applying the Scimi-Eden method, which creates a more robust cord entry and exit orifice and a more robust groin wall. Silk sutures that do not lose their tension and do not cause tissue retention were used in recurrent inguinal hernias. 5 technical errors were encountered in the operations, 58 cases had upper respiratory tract complications after the operation and 48 cases had various other complications.