Yeni nesil biyoaktif gümüş bileşiklerinin üretilmesi, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antifungal etkilerinin araştırılması
Production of new generation bioactive silver compounds and investigation of their antibacterial, antimi̇crobial and antifungal effects
- Tez No: 925657
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ÖZGÜR BÜYÜKATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsan sağlığını tehdit eden mikroorganizmalarla mücadele, günümüz sağlık harcamalarının ciddi bir bölümünü oluşturmaktadır. Bakteriler, mantarlar, parazitler, virüsler ve diğer yaşam formlarının neden olduğu hastalık çeşitleri sürekli artarken, bu patojenlerin ilaçlara gösterdikleri direnç mekanizmaları da giderek güçlenmektedir. Bu çalışmada antibakteriyel, antimikrobiyal ve antifungal aktivite gösteren üç yeni gümüş içeren bileşik sentezlendi. Bileşiklerin yapısal özellikleri deneysel ve hesaplamalı yöntemler kullanılarak karakterize edildi. Her bir bileşik için deneysel kısımda CHN analizleri yapıldı. Ayrıca bileşiklerin orta ve uzak bölgede IR spektrumları kaydedildi. Böylece metal-ligand bağlanmalarının muhteviyatı belirlendi. Yapılarla ilgili teorik araştırmalarda, deneysel verilerden yola çıkılarak, tahmini üç boyutlu yapılar çizildi ve Yoğunluk Fonksiyoneli Metodu ile optimize edildi. Her üç yapıya ait titreşim kipleri hesaplandı ve deneysel veriler ile kıyaslanarak yapısal karakterizasyon tamamlandı. Geometrik olarak belirlenen yapılar için fiziksel, kimyasal, termokimyasal, fizikokimyasal, farmakokinetik, ilaç benzerlik ve toksisite parametreleri elde edildi. Ayrıca her bir molekülün antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal aktivitesi moleküler kenetleme analizleri ile belirlendi. Kenetleme deneylerinde, her bir bileşik için antibakteriyel aktiviteyi belirlemek amacıyla Staphylococcus aureus bakterisinin tirozil-tRNA sentetaz (PDB ID: 1JIJ) reseptörü ile, antifungal aktiviteyi belirlemek için mantarlarda membran geçirgenliğinde ve düzenlenmesinde rol alan 14alpha-demethylase (PDB ID:3LD6) reseptörü ile ve antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi için L-threonine-3-dehydrogenase reseptör (PDB ID:5K4Y) ile kenetlenme araştırmaları yapılmıştır. Elde edilen veriler, sentezlenen bileşiklerden [CZX]2.AgNO3 molekülünün hem çok iyi antibakteriyel aktivite gösterdiğini, hem de çok iyi antifungal etkileri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bileşiklerin ilaç benzerliklerinin Lipinski kuralları ile uyumlu olduğu ve oldukça düşük toksisite gösterdiği de çalışmalar sonucu elde edildi.
Özet (Çeviri)
The fight against microorganisms that threaten human health constitutes a significant part of today's health expenditures. While the types of diseases caused by bacteria, fungi, parasites, viruses, and other life forms are constantly increasing, the resistance mechanisms of these pathogens to drugs are also getting stronger. In this study, three new silver-containing compounds with antibacterial, antimicrobial, and antifungal activity were synthesized. The structural properties of the compounds were characterized using experimental and computational methods. CHN analyses were performed for compounds. In addition, IR spectra of the compounds in the middle and far regions were recorded. Thus, the content of metal-ligand bonds was determined. In theoretical studies, estimated three-dimensional structures were drawn based on experimental data and optimized with the Density Functional Method. The vibrational modes of all three structures were calculated, and structural characterization was completed by comparing them with experimental data. Physical, chemical, thermochemical, physicochemical, pharmacokinetic, drug similarity and toxicity parameters were obtained for the geometrically determined structures. In addition, the antibacterial, antifungal, and antimicrobial activities of each molecule were determined by molecular docking analyses. In docking experiments, docking studies were carried out with tyrosyl-tRNA synthetase (PDB ID: 1JIJ) receptor of Staphylococcus aureus bacteria to determine the antibacterial activity for each compound, with 14alpha-demethylase (PDB ID: 3LD6) receptor which plays a role in membrane permeability and regulation in fungi to determine the antifungal activity and with L-threonine-3-dehydrogenase receptor (PDB ID: 5K4Y) to determine antimicrobial activity. The obtained data revealed that [CZX]2.AgNO3 showed both excellent antibacterial activity and antifungal effects. In addition, it was obtained as a result of the studies that the drug similarities of the compounds were compatible with Lipinski and Ghose rules and showed very low toxicity.