Aquilaria agallocha, Glycyrrhiza glabra L., Isatis tinctoria L. bitki ekstraktlarının SARS-CoV-2'ye karşı antiviral aktivitelerinin araştırılması
Investigation on antiviral activities of herbal extracts of aquilaria agallocha, glycyrrhiza glabra L., isatis tinctoria L. against SARS-CoV-2
  1. Tez No: 925671
  2. Yazar: MELTEM KOCAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ölümcül solunum yolu enfeksiyonuna yol açan ciddi bir hastalıktır. Aşı geliştirme araştırmaları çok hızlı bir şekilde tamamlanıp farklı yollardan SARS-CoV-2 enfeksiyonundan koruma etkisi gösterse de COVID-19 hastalığına neden olan patojenik SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonunu engellemek için güvenli ve etkili ilaç geliştirmeye hala ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü bu virüsün kolayca mutasyona uğrayarak enfekte etme hızını ve kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir. İlaç araştırmaları hem sentetik hem biyolojik kökenli moleküller kullanılarak etken madde arayışı ile devam etmektedir. Yapılan in silico araştırmalar çok farklı nitelikteki biyolojik kökenli moleküllerin farklı virüs bölgeleri ile etkileşime girerek antiviral etki gösterebileceğini bildirmektedir. Bu araştırmaları in vitro ve daha ileri araştırmalarla desteklenmesi gerekmektedir. Bu araştırmada Aquilaria agallocha, Glycyrrhiza glabra L., Isatis tinctoria L. bitkilerinden elde edilen ekstrelerin hücre kültür ortamında sitotoksik etkileri ve antiviral kapasiteleri araştırılmıştır. Çalışmada bitki ekstrelerinin kuru madde olarak elde edilmesinden sonra çeşitli flavonoid moleküllerinin konsantrasyonları kütle spektrometrik yöntemle belirlenmiştir. Ardından kuru madde konsantrasyonları 2 -1024 µg/ml konsantrasyon aralığında Vero E6 ve Beas 2B hücre hatlarının hücre kültürüne sitotoksik dozlarını belirlemek üzere uygulanmıştır. Ekstreler antiviral aktiviteleri belirlenmek üzere SARS-CoV-2 ile enfekte edilmiş Vero E6 hücre hatlarına uygulanmış ve sonuçlar gözlemlenmiştir. Araştırmamızın bulguları sonucunda Aquilaria agallocha, Glycyrrhiza glabra L. bitkilerinden elde edilen ekstrelerin içerdikleri flavonoidler ve konsantrasyonlar açısından farklılık gösterdiklerini raporlamış bulunmaktayız ve hipotezimizin aksine ekstreler antiviral aktivite göstermemiştir. Bu bitki ekstrelerinin içeriğindeki moleküllerin daha detaylı araştırılması ve SARS-CoV-2 üzerinde ileri araştırmalarda bu ekstrelerden antiviral etkili moleküllerin izole edilerek çalışılması, içerdikleri antiviral flavonoidlerin zengileştirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease (COVID-19) is a serious disease that causes fatal respiratory tract infection. Although vaccine development studies have been completed very quickly and have shown a protective effect against SARS-CoV-2 infection in different ways, there is still a need to develop safe and effective drugs to prevent pathogenic SARS-CoV-2 virus infection, which causes COVID-19 disease. Because it has been observed that this virus easily mutates and increases its infection rate and capacity. Drug research continues on active substances both synthetic and biological molecules. In silico studies report that very different biological molecules can interact with different virus regions and show antiviral effects. These studies need to be supported by in vitro and further studies. In this study, the cytotoxic effects and antiviral capacities of extracts obtained from Aquilaria agallocha, Glycyrrhiza glabra L., Isatis tinctoria L. plants were investigated in cell culture. In the study, after obtaining the plant extracts as dry matter, the concentrations of various flavonoid molecules were determined by mass spectrometric method. Then, dry matter concentrations were applied to the cell culture of Vero E6 and Beas 2B cell lines in the concentration range of 2 -1024 µg/ml to determine their cytotoxic doses. The extracts were applied to Vero E6 cell lines infected with SARS-CoV-2 to determine their antiviral activities and the results were observed. As a result of the findings of our research, we reported that the extracts obtained from Aquilaria agallocha, Glycyrrhiza glabra L. plants differed in terms of flavonoids and concentrations they contained, and contrary to our hypothesis, the extracts did not show antiviral activity. More detailed investigation of the molecules in the content of these plant extracts is necessary. In further research on SARS-CoV-2, isolating and studying antiviral molecules from these extracts will provide enrichment of the antiviral flavonoids they contain.