Photometric and astrometric analyses of newly discovered and selected open clusters
Yeni keşfedilmiş ve seçilmiş galaktik açık kümelerin fotometrik ve astrometrik analizleri
- Tez No: 925672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAR YONTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Gaia DR3'ün astrometrik ve fotometrik verileri kullanılarak Güneş civarında yer alan yeni keşfedilmiş 25 UPK açık kümesinin astrometrik ve temel astrofizik parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 24 UPK açık kümesinin fotometrik tamlık sınırı G=20.5 kadir belirlenmişken bu değer UPK 294 için G=21 kadir elde edilmiştir. Küme alanlarında tespit edilen her bir yıldızın üyelik olasılıkları bir kümeleme algoritması olan UPMASK yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Üyelik olasılıkları 0.5'ten büyük ve fotometrik tamlık sınırından daha parlak olan yıldızlar bulundukları kümelerin en muhtemel üyeleri olarak seçilmiş ve küme analizlerinde bu yıldızlar dikkate alınmıştır. Üyelik olasılığı 0.5'ten büyük olan en muhtemel küme üyelerinin vektör nokta diyagramları oluşturularak her bir kümenin ortalama öz-hareket bileşenleri tayin edilmiştir. Bu yıldızlardan trigonometrik paralaks histogramları da oluşturularak dağılıma Gauss fonksiyonu fit edilmiş, böylece incelenen her bir UPK kümesinin ortalama trigonometrik paralaksı elde edilmiştir. 25 UPK açık kümesinden 11'inin tayfsal metal bolluğu literatürdeki çalışmalardan alınırken, kalan 14 küme için metal bolluğu değerleri astrofizik parametrelerin tayini sırasında belirlenmiştir. Temel astrofizik parametrelerin elde edilmesinde anakol çakıştırma yöntemi uygulanmıştır. En muhtemel küme üyesi yıldızlar renk-parlaklık diyagramlarına işaretlenmiş ve farklı yaşlardaki PARSEC modelleri bu diyagramlar üzerinde küme üyesi yıldızlara göre fit edilerek 25 UPK açık kümesinin renk artığı (E(GBP-GRP)), metal bolluğu ([Fe/H]; metal bolluğu bilinmeyen 14 UPK açık kümesi için), uzaklığı (d) ve yaşı (t) eş-zamanlı tayin edilmiştir. Astrofizik parametrelerin tayin edilmesine yönelik analizler, incelenen kümelerin renk artıklarının 0.019≤ E(GBP-GRP) (kadir) ≤ 1.654, metal bolluluklarının -0.15≤ [Fe/H] (dex) ≤ 0.60, fotometrik uzaklıklarının 212≤ diso (pc) ≤ 1008 ve yaşlarının 10≤ t (Myıl) ≤800 aralığında belirlenmesiyle sonuçlanmıştır. Tez çalışmasında, Gaia DR3 verilerinden elde edilen astrometrik ve temel astrofizik parametre sonuçlarının Gaia DR2'den belirlenen sonuçlara göre daha doğru ve duyarlı tayin edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain the astrometric and fundamental astrophysical parameters of newly discovered 25 UPK open clusters located in the Solar vicinity by using photometric and astrometric data of Gaia DR3. The photometric completeness limit of 24 UPK open clusters were obtained as G=20.5 mag, whereas this value derived as G=21 mag for UPK 294. Membership probabilities of each star detected in the region of clusters were calculated by using UPMASK method, a clustering algorithm. Stars with membership probabilities over than 0.5 and brighter than photometric completeness limit were selected as the most probable members of relevant clusters and these stars considered during the cluster analysis. Vector point diagrams of the most probable cluster members with membership probability greater than 0.5 were constructed and mean proper-motion components were calculated. From these stars, trigonometric parallax histograms were also constructed and Gaussian function was fitted to the distribution and hence, mean trigonometric parallax of each studied UPK cluster was obtained. The spectroscopic metallicities of 11 of the 25 UPK open clusters were compiled from the literature, while the for the remaining 14 clusters metallicity values were derived during the estimation of astrophysical parameters. The main-sequence fitting method was used to calculate fundamental astrophysical parameters. The most probable cluster member stars were plotted on the color-magnitude diagrams and PARSEC models of different ages were fitted to these diagrams according to member stars to simultaneously determine color excess (E(GBP-GRP)), metallicity ([Fe/H]) (for 14 UPK open clusters with unknown metallicity), distance (d) and age (t) of 25 UPK open clusters. The analyses for the determination of astrophysical parameters resulted that the color excesses of examined clusters to be within the 0.019≤ E(GBP-GRP) (mag) ≤ 1.654, metallicities -0.15≤ [Fe/H] (dex) ≤ 0.60, distances 212≤ diso (pc) ≤ 1008 and ages 10≤ t (Myr) ≤800. In the thesis study, it was concluded that the results of astrometric and fundamental astrophysical parameters estimated from Gaia DR3 data were derived more accurately and precisely than the results obtained from Gaia DR2 data.