Psikobiyotik özellik gösteren probiyotik besinlerin kullanım sıklığı, etkileyen faktörler ve mental iyi oluş düzeyi ile ilişkisinin araştırılması
The effects of introduction of probiotic foods with psychobiotic properties on human health
- Tez No: 925680
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Psikobiyotik özellik gösteren probiyotik besinler, sağlık üzerine etkileri ile ilgili literatürde çok sayıda kaynağa ulaşılabilmektedir. Ancak psikobiyotik besinlerin mutluluk düzeyi ve mental iyi oluş üzerine etkisi ile ilgili az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada mental iyi oluş ve probiyotik besin kullanımının kesişim noktalarını ortaya koyarak beslenme alanına bilimsel katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Bu gerekçelerle sunulan çalışmanın amacı erişkin bireylerde psikobiyotik özellik gösteren probiyotik besinlerin alımının bireylerin mental sağlığı üzerinde etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Kesitsel tipte planlanan çalışmaya Türkiye'nin çeşitli illerinde ikamet eden 18 yaş üstü 508 yetişkin birey gönüllülük esasına dayanarak katılım göstermiştir. Veri toplama aracı olarak bireylerin sosyodemografik özellikleri, yaşam biçimi ve sağlık durumunu sorgulayan 12 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, literatür bilgileri ışığında hazırlanmış psikobiyotik özellik gösteren probiyotik besin kullanım durumu ve sıklığını sorgulayan anket formu, 'Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği'(WEMİÖ) ve 'Genel Sağlık Anketi'(GSA-28) kullanılmıştır. Google Forms üzerinden hazırlanan anket formu E-mail ve Whatsapp üzerinden aracılığı ile iletilerek çalışma verileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many sources can be found in the literature regarding the health effects of probiotic foods with psychobiotic properties. However, there are few studies on the effect of psychobiotic foods on happiness levels and mental health. This is where mental well-being and probiotic nutritional attacks can be found scientifically in the field, revealing their intersection. In order to provide these foods, it is aimed to investigate whether the intake of probiotic foods with psychobiotic properties has an effect on mental health in adults. 508 adult individuals over the age of 18, residing in various provinces of Turkey, participated in the study, which was planned as a cross-sectional type, on a voluntary basis. As a data collection tool, a personal information form consisting of 12 questions questioning individuals' sociodemographic characteristics, lifestyle and health status, a survey form questioning the usage status and frequency of probiotic food with psychobiotic properties prepared in the light of literature information, 'Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale' (WEMİÖ) and 'General Health Survey' (GSA-28) were used. Study data was obtained by sending the survey form prepared via Google Forms via E-mail and Whatsapp.