Afyonkarahisar ilindeki geriatrik kedi ve köpeklerde hastalık prevalansı
Disease prevalence in geriatric cats and dogs in Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 925684
  2. Yazar: RABİA İREM ALAYBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CİHAT TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yaşlanma, zamanın her bir vücut sisteminin hücresel işlevi, mikroanatomisi ve fizyolojisi üzerindeki zararlı etkilerin toplamıdır. Yaşlanma belirli bir hastalık değil, yaşlanma adı verilen progresif gerilemeye katkıda bulunan genetik, biyolojik, beslenme ve çevresel faktörlerden oluşan karmaşık bir süreçtir. Bu çalışmada, Afyonkarahisar ilinde bulunan kedi ve köpeklerin geriatri dönemlerinde karşılaşılan hastalıkların prevalansının ortaya konması amaçlandı. Çalışmanın verilerini, Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında muayene amaçlı getirilen kedi ve köpeklerin verileri oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen kedi ve köpekler ırk, yaş, cinsiyet ve hastalıklarına göre gruplandırıldı. Köpeklerde küçük ırklarda 9 yaş ve üzeri, orta ırklarda 8 yaş ve üzeri, büyük ırklarda ise 6 yaş ve üzeri geriatrik olarak kabul edildi. Kedilerde ortalama geriatrik yaş ırk ayırt etmeksizin 8 olarak kabul edildi. Bu tez çalışmasında Afyonkarahisar ilindeki geriatrik kedilerde hastalıklardan en sık etkilenen organ sisteminin üriner sistem, küçük ırk köpeklerde kardiyopulmoner sistem, orta ırk köpeklerde solunum sistemi ve büyük ırk köpeklerde dolaşım sistemi olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, geriatrik kedi ve köpeklerde düzenli olarak uygulanan sağlık programları, geriatrik hayvanların refahını artırmasının yanında hastalıklar için harcanan tanı ve tedavi masraflarının azaltılmasına imkan sağlar.
Özet (Çeviri)
Aging is the sum of the detrimental effects of time on the cellular function, microanatomy and physiology of each body system. Aging is not a specific disease but a complex process consisting of genetic, biological, nutritional and environmental factors that contribute to the progressive decline called aging. The aim of this study was to determine the prevalence of geriatric diseases in dogs and cats in Afyonkarahisar province. The data of the study consisted of cats and dogs brought to Afyon Kocatepe University Veterinary Health Practice and Research Center for examination between January 1, 2013 and December 31, 2023. The dogs and cats included in the study were grouped according to their breed, age, gender and diseases. In dogs, 9 years and older in small breeds, 8 years and older in medium breeds, and 6 years and older in large breeds were considered geriatric. In cats, the average geriatric age was accepted as 8 years regardless of breed. In this thesis study, it was revealed that the most frequently affected organ system in geriatric cats in Afyonkarahisar province was urinary system, cardiopulmonary system in small breed dogs, respiratory system in medium breed dogs and circulatory system in large breed dogs. In conclusion, regular health programs in geriatric cats and dogs can improve the welfare of geriatric animals and reduce the costs of diagnosis and treatment of diseases.