Mide duodenum hastalıklarında endoskopi radyoloji ve ameliyat bulguları karşılaştırılması
  1. Tez No: 9257
  2. Yazar: CÜNEYT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ALIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
21 ÖZET Kliniğimize 1980- 1987 yılları arasında cerrahi olarak tedavi edilen 310 mide duodenum hastası retrospektif olarak in celendi. Erkek kadın oranı 3,2/1 dir. Hastalarımızda ortalama yaş 47 yıldır, 237 hastaya radyolojik tetkik, 141 hastaya endos- kopik muayene, 67 hastada ise radyoloji ve endoskopi kombine yapılmıştır. En yüksek doğru tanı ( %95, 3) ile endoskopi de duode nal ülserde elde edilir. En yüksek yanılgı ise (% 25): ile rad yolojide mide ülserlerinde elde edildii Kombine uygulandığında ise %100'e yakın doğru sonuçlar elde ettik Fleksibl gastrodu- odenoskopların kullanılmasından sonra radyoloji endoskopi işbir liği ile mide duodenum haftalıklarında doğru, tanı oranı oldukça yükselmiş ve operatift tanı düzeyine yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
22-.SUMM&RY 310 patients with diseases of the stomach and duodenum operated on in our department between the years of I98O-I987 were studied retrospectively. The male female radio was 3 »2/1 and the average age was 47 years. Radiological examinations were carried out in 237 patients, endoscany in 141 and both in 67 patients» The highest correct diagnosis rate was obta ined with endoscapy in duodenaj. ulcer ( # 95*3)* The highest incorrect diagnosis rate (fa 25) was in stomach ulcers with radiographs. în patients where the two diagnosis methods were combined positive results (# 100) were obtained. After the opplication of flexible gastroduodenoscopy and with the coop eration of radiology and endoscopy the accorate diagnosis rate in stomach and duodenum diseases has increased.