Gebe kalmayan sığırlarda beta karoten ve selenyum uygulamasının gebelik ve hematolojik değerler üzerine etkisi
Effects of beta carotene and selenium application on pregnancy and hematological values in non-pregnant cattle
  1. Tez No: 925700
  2. Yazar: FATİH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. TAHİR KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada; 4 ve üzeri suni tohumlama veya boğa kullanılmasına rağmen gebe kalmayan 3-6 yaşlı sığırların gebe kalmaları amacıyla kas içi yolla uygulanan tek doz β karoten ve selenyumun sığırlarda gebelik oranı üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma amacıyla gebe kalmayan 3-6 yaşlı 80 baş Holstein sığır dört gruba ayrıldı. Kontrol grubunda bulunan sığırlara suni tohumlama amacıyla senkronizasyon programı uygulandı. 1. grupta bulunan sığırlara Sodyum Selenit 1 mg/100 kg uygulaması yapıldı. 2. grupta bulunan sığırlara beta karoten 1 mg/ kg uygulaması yapıldı. 3. Grupta ki sığırlara Sodyum Selenit 1 mg/100 kg ve beta karoten 1 mg/1 kg uygulaması yapıldı. Aynı gün 4 gruba da suni tohumlama amacıyla senkronizasyon programı uygulanmıştır. Suni tohumlamanın 35. gününde sığırlara gebelik muayenesi yapıldı. Her grupta uygulamanın ilk, 20 ve 35. günde antikoagülanlı ve jelli tüplere kan numuneleri alındı. Antikoagülanlı tüplere alınan kan örneklerinde, hemogram sonuçlarına bakıldı. Jelli tüplere alınan kanlar laboratuvarda santrifüje edilerek serum örnekleri alındı. Serumda selenyum ve E vitamini düzeyleri incelendi. Gruplar arasındaki gebe kalma oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını değerlendirmek için Kikare (Chi-Square) Testi kullanıldı. İstatistiksel analiz, her bir gruptan elde edilen gözlenen gebe kalma oranları verilerine dayanarak yapıldı ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlendi. Daha ileri düzeyde yapılacak araştırmalarla selenyumun üreme üzerindeki etkisinin araştırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of single dose β carotene and selenium administered intramuscularly to 3-6 year old cattle that did not become pregnant despite 4 or more artificial insemination or using bulls on pregnancy rate in cattle were investigated. For the purpose of the research, 80 Holstein cattle aged 3-6 years that did not become pregnant were divided into four groups. Synchronization program was applied to the cattle in the control group for artificial insemination. Sodium Selenite 1 mg/100 kg was applied to the cattle in group 1. Beta carotene 1 mg/kg was applied to the cattle in group 2. Sodium Selenite 1 mg/100 kg and beta carotene 1 mg/1 kg were applied to the cattle in group 3. Synchronization program was applied to all 4 groups for artificial insemination on the same day. Pregnancy examination was performed on the cattle on the 35th day of artificial insemination. Blood samples were taken into anticoagulant and gel tubes on the first, 20th and 35th days of application in each group. Blood samples taken in anticoagulant tubes were examined for hemogram results. Blood taken in gel tubes was centrifuged in the laboratory and serum samples were taken. Selenium and vitamin E levels in the serum were examined. Chi-Square Test was used to evaluate whether there was a statistically significant difference in terms of pregnancy rates between the groups. Statistical analysis was performed based on the observed pregnancy rates obtained from each group and the significance level was determined as 0.05. It is important to investigate the effect of selenium on reproduction with further studies.