Geogebra etkinlikleri ile cebir öğrenme: 7. sınıf öğrencilerinin matematiksel uygulamalarını inceleme
Learning algebra with geogebra activities: Examination of the mathematical practices of seventh grade students
  1. Tez No: 925730
  2. Yazar: ŞEYMA DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL YEMEN KARPUZCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL DÜZENLİ GÖKALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı GeoGebra etkinlikleri ile bilgisayar destekli matematik öğretiminde yedinci sınıf öğrencilerinin“Eşitlik ve Denklem”konusuna dair cebirsel düşünmelerinin gelişimini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda tasarlanan öğretim deneyi sürecinde öğrencilerin matematiksel uygulamaları ve eylemleri incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma türü olan öğretim deneyi deseni ile tasarlanmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında bir devlet ortaokulunda gerçekleşmiştir. Araştırmanın ilk fazında 94 yedinci sınıf öğrencine“Eşitlik ve Denklem”konusuna dair ön test uygulanmıştır. İkinci fazda, belli ölçütlere göre bir pilot katılımcı ve 4 esas katılımcı öğrenci seçilmiştir. Araştırma öğrencilerin cebirsel düşünme biçimleri Sfard'ın (1991) işlemsel ve yapısal kavrayış teorisine göre analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen öğretim etkinliklerinin uygulanması ve klinik görüşmeler esnasında alınan video ve ses kayıtları, ön/son testler ve öğretim etkinliklerinde kullanılan etkinlik kağıtları veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Toplanan veriler sürekli ve geriye dönük analizler yardımıyla analiz edilmiştir. Bulgularda öğrencilerin GeoGebra üzerinden dinamik askı diyagramı modeliyle uygulama yapmalarının, eşitliğin denge anlamı ve eşitliğin korunumu ilkelerine yönelik yapısal kavrayışlarına destek olduğu görülmüştür. Öğrenciler eşitliğin korunumu ilkelerini kullanarak denklemi temsil eden askı diyagramı modeli aracılığıyla denklem çözümünü uygulamalı olarak deneyimlemişlerdir. Bu deneyimin, öğrencilerin denklem çözümüne dair yapısal kavrayışlarını geliştirmesine destek olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğretim deneyi boyunca öğrencilerin geçmiş aritmetik bilgilerindeki eksikliklerin cebirsel düşünme süreçlerini olumsuz etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to articulate the development of seventh-grade students' algebraic thinking in terms of the subject of“Equality and Equations”through GeoGebra activities and computer-assisted mathematics teaching. In the teaching experiment process designed for this purpose, students' mathematical practices and actions were examined. The research was designed with a teaching experiment design, which is a qualitative research type. The research took place in the 2022-2023 academic year at a public middle school. In the first phase of the research, a pre-test was applied to 94 seventh grade students on the topic of "Equality and Equations. In the second phase, a pilot participant and four main participant students were selected according to the certain criteria. The students' algebraic thinking was analyzed according to Sfard's (1991) theory of operational and structural understanding. Video and audio recordings taken during the interviews and the implementation of the activities, pre-post tests, and the activity sheets used in the teaching activities were used as data sources. The collected data were analyzed qualitatively through ongoing and retrospective analysis. The findings showed that students' practice using the dynamic hanger diagram model via GeoGebra supported their structural understanding of the balance meaning of equality and the principles of the preservation of equality. Students experienced solving equations by using the principles of the preservation of equality through the hanger diagram model, which represents the equation. The study showed that the experience supported the students in developing their structural understanding of equation solving. Additionally, during the teaching experiment, it was observed that students' deficiencies in their prior arithmetic knowledge negatively influenced their algebraic thinking processes.