Normal gelişim gösteren çocuklarda aile tutumlarının ve stres seviyelerinin beslenme alışkanlıkları üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of family attitudes and stress levels on feeding habits in normally developing children
- Tez No: 925770
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2-6 yaş aralığında normal gelişim gösteren çocuklarda aile tutumlarının ve anne babaların stres seviyelerinin beslenme alışkanlıkları üzerine etkisinin araştırılması ve literatüre bu konu ile ilgili daha fazla bilgi kazandırmaktır. Araştırmaya İstanbul ilinde bulunan Ergoterapim-Ergoterapi ve Gelişim Merkezi'nde bulunan ve 2-6 yaş aralığında toplam 37 çocuk dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak ''Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirmesi Ölçeği'', ''Montreal Çocuk Hastanesi Beslenme Ölçeği'', ''Ebeveyn Tutum Ölçeği'' ve ''Anne Baba Stres Ölçeği'' çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından ''Kişisel Bilgi Formu'' oluşturulmuştur. Katılımcıların %81,1'i çocuğunu büyütürken kaygı duymakta, %75,7'sinin yapılan seanslar sonrası kaygısı azalmaktadır. Montreal Ölçeği toplan puanlarının Ergoterapim-Ergoterapi ve Gelişim Merkezi'nde haftalık seans sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Haftada 2 seansa gelen çocukların haftalık 1 seans gelen çocuklara oranla ailelerin verdiği cevaplara bakıldığında daha az beslenme problemi yaşadığı yönündedir. Ebeveyn Tutum Ölçeği alt ölçek puanlarının çocuğunu büyütürken kaygı duyma duruma göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirmesi Ölçeği çocuğun yeme sorunları ölçeği toplam ve alt boyut puanlarının öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirmesi Ölçeği toplam ve alt boyut puanları ile anne-baba stres ölçeği toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of family attitudes and parents stress levels on eating habits in normally developing children between the ages of 2 and 6 and to contribute more information to the literature on this subjects. A total of 37 children aged 2-6 years old, studying at the Ergoterapim-Ergotherapy and Development Center in Istanbul, were included in the study. The ''Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale'', ''Montreal Children's Hospital Feeding Scale'', ''Parental Attitude Scale'' and ''Parent Stress Scale'' were included in the study as data collection tools. At the same time, a ''Personal Information Form'' was created by the researcher in order to determine the socio- demographic characteristics of the individuals. %81.1 of the participants feel anxious while raising their children and %75.7 of them experience reduced anxiety after the sessions. It was observed that the total scores of the Montreal Scale showed significant differences according to the number of weekly sessions at Ergoterapim-Occupational Therapy and Development Center. When we look at the responses of the families, we see that children who attend 2 sessions per week have fewer feeding problems compared to children who attend 1 session per week. It was determined that the Parental Attitude Scale subscale scores did not differ significantly according to the level of anxiety while raising the child. It was determined that the total and sub-dimension scores of the child's eating problems scale of the Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale did not differ significantly according to educational status. It was found that there was no significant relationship between the total and sub-dimension scores of the Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale the total score of the parent stress scale.