Çevrimiçi satış kanalları aracılığıyla doğrudan otomobil satış modeli üzerine nicel bir araştırma
A quantitative study on the direct automobile sales model through online sales channels
- Tez No: 925771
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de online satış kanalları aracılığıyla doğrudan otomobil satış modelinin benimsenmesini etkileyen faktörleri incelemektedir. Çalışma, tüketicilerin online otomobil satın alma niyetlerini ve bu niyetleri etkileyen faktörleri anlamak için genişletilmiş bir Birleşik Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi 2 (UTAUT2) modeli kullanmaktadır. Model; performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hedonik motivasyon, risk ve kişisel yenilikçilik gibi değişkenleri içermektedir. Ayrıca, demografik değişkenlerin (yaş, cinsiyet, gelir, eğitim) bu değişkenler üzerindeki düzenleyici etkileri de araştırılmıştır. 511 katılımcıdan online anket yoluyla toplanan veriler, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar; performans beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hedonik motivasyon, risk ve kişisel yenilikçiliğin online otomobil satın alma niyeti üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermiştir. Çaba beklentisi ise anlamlı bir etki göstermemiştir. Demografik değişkenler açısından; genç, erkek, yüksek eğitimli ve yüksek gelirli tüketicilerin online otomobil satın almaya daha yatkın oldukları bulunmuştur. Çalışma, otomotiv şirketlerine online satış stratejilerini geliştirmeleri ve tüketici davranışlarını daha iyi anlamaları için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors influencing the adoption of the direct-to-consumer online car sales model in Turkey. A quantitative research approach was employed, utilizing an extended Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) model to understand consumers' intentions to purchase cars online and the factors affecting these intentions. The model incorporates performance expentancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation, risk, and personal innovativeness as key variables. Additionally, the moderating effects of demographic variables (age, gender, income, education) on these relationships were investigated. Data collected from 511 participants through an online survey were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). The findings revealed that performance expentancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation, risk, and personal innovativeness significantly impacted the intention to purchase cars online. Effort expectancy, however, did not show a significant effect. In terms of demographics, younger, male, highly educated, and high-income consumers were found to be more inclined towards online car purchases. The study offers practical implications for automotive companies to enhance their online sales strategies and gain a deeper understanding of consumer behavior in the evolving digital landscape.