Wattpad kitapları üzerinden Z kuşağı gençliğini anlamak
Understanding the youth of Generation Z through Wattpad books
- Tez No: 925773
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GÜNİNDİ ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnternet ve internet temelli her türlü platform, günümüzde başta 2000 ve sonrası doğmuş olan Z kuşağı gençliği olmak üzere herkesin hayatında kaçınılmaz olarak var olmaktadır. İnternetin okuma-yazma konusunda değişiklik getiren platformlarından biri olarak Wattpad, 2006 yılında dünyada ilerleyen yıllarda ise Türkiye'de çoğunlukla gençler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Milyonlarca okunmaya sahip kitapların yazıldığı, kitapların büyük yayınevleri tarafından basılı hale getirildiği, dünyaca ünlü film ve dizi uyarlamalarına çevrilen içerikleriyle Wattpad, gençlere sansürsüzce yazabildikleri, ünlü olup, para kazanabildikleri bir ortam sağlarken bir sosyalleşme imkanı da sunmaktadır. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı özellikle milyonlara varabilen okunma sayılarına sahip bu içeriklerin analiz edilmesi üzerinden kullanıcı gençlerin ortak duygu, düşünce ve deneyimlerini anlamaya çalışmaktır. Wattpad'in çözümlenmesi kullanıcı gençlerin anlaşılması ve içeriklerin gençler üzerindeki etkisini gözlemleyebilmek açısından önemlidir. Araştırma kapsamında Wattpad'de yazılmış, basılı kitap haline getirilmemiş, tamamlanmış ya da final yapmış, 10 milyon-25 milyon arası okunmaya sahip 20 kitap üzerinde metin analizi yapılmıştır. Maxqda programı ile analiz sonucunda“aile ilişkileri, alkol, sigara, madde kullanımı, arkadaşlık ilişkileri, dini öğeler, eğitimle ilgili kodlar, ekonomi ile ilgili veriler, iyilik-kötülükle ilgili algılar, olumsuz-riskli davranışlar, teknoloji kullanımı, toplumsal cinsiyet, kadın ve erkek ana karakterlerin özellikleri ve kitaplar ve yazarlar hakkında bilgi”ana başlıkları altında derlenebilecek 13 farklı konuyla ilgili veri elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Wattpad'de sıklıkla okunan içeriklerde birçok konuda benzer olay örgülerinin yazıldığı, benzer esas kadın ve erkek karakterlere yer verildiği görülmüştür. Yinelenenlerle birçok konuda benzer“normaller”ve olumsuz olarak da nitelendirilebilecek meşrulaştırmalar oluşturulmaya çalışılmaktadır. Genellikle olumsuz aile ilişkilerine, alkol-sigara-madde kullanımı dahil olmak üzere olumsuz-riskli davranışlara, intikam adı altında yapılan cinayetten tecavüze her türlü şiddete kitaplarda yer verilmektedir. Ekonomik anlamda sürekli bir zenginlik isteğinin olması, lüks tüketim örneklerini ve zenginliğin getirdiği imtiyazların anlatılması da önemli sonuçlardandır. Kitaplardan en çok toplumsal cinsiyet başlığı altında veri elde edilmiştir. İyi kız-kötü erkek ikileminin her kitabın bel kemiği olduğu görülmüş, erkek karakterlerin kadın karakterler üzerinde“kontrol-emretme-kıskançlık”adı altında her türlü fiziksel, cinsel ve duygusal şiddete başvurabildiği ve bunun“aşk”adı altında normalleştirildiği belirlenmiştir. Wattpad gençlerin sansürsüzce yazmasına olanak sağlasa da okuyucularının çoğunluğunun gençler olduğu düşünüldüğünde“toksik”sayılabilecek birçok davranışı olumladığından etkilerini düşündürmektedir. Araştırmada Wattpad ile ilgili yapılan daha önceki araştırmalara benzer şekilde genellikle Z kuşağı olarak adlandırılabilecek gençler tarafından kullanıldığına yönelik bulgulara rastlanmış, kitaplarda olumlu özelliklerinin yanı sıra olumsuz içeriklerin fazla olduğu da doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet and internet-based platforms have become an unavoidable part of everyone's life, especially for Generation Z, who were born after 2000. Wattpad, one of the platforms that brings changes to reading and writing, begins to use worldwide in 2006 and later in Turkey, mostly among young people. Wattpad provides an environment where millions of books are written, many of which are published by large publishing houses and adapted into famous films and TV series. It offers young people an opportunity to write freely, gain fame, and earn money, while also providing a space for socializing. The purpose of this study is to analyze these widely read works, particularly those with millions of reads, in order to understand the common feelings, thoughts, and experiences of the users, mainly young people. Analyzing Wattpad is crucial for understanding its users and observing the impact of the content on young people. The research focuses on 20 books with between 10 million and 25 million reads that have not been turned into printed books but are completed works. A text analysis is conducted using Maxqda software, resulting in data under 13 main themes:“family relationships, alcohol, smoking, substance use, friendship, religious elements, education-related codes, economic data, perceptions of good and evil, negative-risky behaviors, technology use, gender, characteristics of male and female protagonists, and information about the books and authors.”The analysis shows that the content frequently read on Wattpad contains similar storylines and character types, with recurring male and female protagonists. Through these repetitions, the platform attempts to normalize many issues and behaviors that could be considered negative. These include negative family relationships, risky behaviors such as alcohol, smoking, and substance use, as well as various forms of violence, from murder to rape, often under the guise of revenge. There is also a continuous desire for wealth in the books, with depictions of luxury consumption and the privileges brought by wealth. The most data is gathered under the theme of gender. It has been seen that the good girl-bad boy dilemma is the backbone of every book, and that male characters can resort to all kinds of physical, sexual and emotional violence on female characters under the name of“control-dominance-jealousy”and that this is normalized under the name of“love”. While Wattpad allows young people to write freely, the fact that most of its readers are also young suggests that many behaviors, which could be seen as toxic, are legitimized. Similar to previous studies on Wattpad, this research confirms that the platform is predominantly used by Generation Z, and although there are positive qualities in the books, the prevalence of negative content is also confirmed.