Sivil toplum kuruluşlarının küreselleşmesi: Şeffaflık ve hesap verebilirlik
Globalization of civil society organizations: Transparency and accountability
  1. Tez No: 925776
  2. Yazar: ÇAĞRI YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAZAL ILGIN BAHÇECİ BAŞARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sivil Toplum Kuruluşları (STK); gönüllü olarak bireylerin bir araya gelerek kurdukları, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olarak, geçmişten günümüze sosyal ve ekonomik düzenin önemli bir aktörü olarak faaliyet göstermektedir. Bu çalışmada, sivil toplum kuruluşlarının toplumsal, siyasal ve ekonomik dönüşümlerde oynadığı rol ve uluslararası finansman süreçlerinde şeffaflık ile hesap verebilirlik ilkelerinin önemi ele alınmıştır. Başlangıçta yerel düzeyde örgütlenen ancak zamanla küresel düzeyde faaliyet göstererek dünya ekosistemi üzerinde daha belirgin bir etkiye sahip olan sivil toplum kuruluşlarının uluslararasılaşma süreci küreselleşme bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada, uluslararası finansman kaynaklarına ulaşabilmek adına STK'lardan beklenen şeffaflık ve hesap verebilirlik koşullarının karşılanmasında küresel kuruluşların ve mekanizmaların oynadığı rol incelenmeye çalışılmıştır. Finansman kaynaklarına erişimlerinin sürdürülebilirliği, sivil toplum kuruluşlarının şeffaflık ve hesap verebilirlik standartlarına uyum sağlamasına bağlıdır. Ayrıca, STK'ların bağımsızlıklarını korumak için finansman kaynaklarını dikkatle değerlendirmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ideolojik ya da ekonomik çıkarlar STK politikalarını etkileyebilmektedir. Şeffaflık ve hesap verebilirlik eksikliği, kaynakların etkin kullanımını engelleyerek toplumsal faydayı azaltabilirken, bu ilkelere uyum STK'ların güvenilirliklerini artırmaktadır. Küresel bağlamda STK'ların değerlendirilmesinde uluslararası sistemler ve standartlar önemli bir rol oynamakta, bağışçılar ile toplumun STK'ların mali durumları ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. STK'larda şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanması, bu kuruluşların toplumun ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlara çözüm üretmek, toplumsal gelişmeyi desteklemek ve benzeri kamu yararını haiz faaliyetleri daha etkili yürütmesine yardımcı olarak refah artışında, olumlu etkiler meydana getirebilecektir. Etkili izleme, değerlendirme mekanizmaları ve paydaş katılımının teşvik edilmesi, şeffaflık ve hesap verebilirliğin güçlendirilmesine katkı sağlayacak önemli unsurlar olarak önerilmektedir. Bu kapsamda çalışma, hem mevcut durumun bir analizini yapmayı hem de bu alanda sürdürülebilir çözümler geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil Society Organizations (CSOs); as non-profit organizations established by individuals voluntarily coming together, have been operating as an important actor in the social and economic order from the past to the present. This study examines the role played by civil society organizations in social, political and economic transformations and the importance of transparency and accountability principles in international financing processes. The internationalization process of civil society organizations, which were initially organized at a local level but have become more prominent in the world ecosystem by operating at a global level over time, has been evaluated in the context of globalization. In the study, the role played by global organizations and mechanisms in meeting the transparency and accountability conditions expected from CSOs in order to access international financing resources has been examined. The sustainability of their access to financing resources depends on civil society organizations complying with transparency and accountability standards. In addition, CSOs need to carefully evaluate their financing sources in order to maintain their independence, otherwise ideological or economic interests may affect CSO policies. While lack of transparency and accountability may prevent the effective use of resources and reduce social benefit, compliance with these principles increases the reliability of CSOs. International systems and standards play an important role in the evaluation of NGOs in the global context, allowing donors and society to have more information about the financial status and activities of NGOs. Ensuring transparency and accountability in NGOs can help these organizations meet the needs of society, provide solutions to problems, support social development and similar public benefit activities more effectively, thus creating positive effects on welfare. Effective monitoring, evaluation mechanisms and encouraging stakeholder participation are suggested as important elements that will contribute to the strengthening of transparency and accountability. In this context, the study aims to both analyze the current situation and contribute to the development of sustainable solutions in this area.