Sivil toplum kuruluşları ile devlet ilişkisi: Türkiye'de dernekler
Relationship between civil society organizations and the state: Associations in Turkey
- Tez No: 925777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tarih boyunca insanları bir araya götüren güçlü devlet teşkilatlanmalarının yanında insanoğlu devlet dışı oluşumlar ile bir araya gelme, bir amaç uğrunda örgütlenme ihtiyacını sivil toplum kuruluşları ile karşılamıştır. Yaşadığımız topraklarda da bu örgütlenmeler devlet ile kimi durumlarda vesayet kimi durumlarda mütekabiliyet esasları kapsamında ilişki kurmuştur. Bu çalışmada sivil toplum kavramı ve sivil toplum kuruluşlarının tarih içerisindeki tanımlanmaları incelenmiş, günümüz Türkiye'sindeki sivil topluluk çeşitleri tanımları yapılmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından itibaren Dernekler özelinde devletin sivil topluma bakışı dönemler halinde irdelenerek yürürlükteki mevzuat kapsamında derneklerin hukuki açıklanmaya çalışılmıştır. Gelecek dönemde derneklerin denetlenmesi yetkisi bulunan devletin derneklerin yasal ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi ile birlikte faaliyetlerinin artırılması için yapmasının faydalı olacağı düşünülen uygulamalar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, in addition to strong state organizations that bring people together, humanity has met the need to come together with non-state entities and organize for a purpose with non-governmental organizations. In the lands we live in, these organizations have established relations with the state, in some cases on the basis of tutelage and in some cases on the basis of reciprocity. In this study, the concept of civil society and the definitions of non-governmental organizations throughout history have been examined, the types of civil societies in today's Turkey have been defined, the state's view of civil society, especially associations, has been examined in periods since the establishment of the Republic of Turkey, and the legal explanation of associations within the scope of the current legislation has been tried to be explained. Practices that are thought to be beneficial for the state, which has the authority to supervise associations in the future, to increase the activities of associations while fulfilling their legal and social responsibilities have been expressed.