T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği projelerine ilişkin bir durum çalışması
A case study on the European Union projects of the Ministry of National Education of the Republic of Turkish
  1. Tez No: 925775
  2. Yazar: VAHİT CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YİĞİTTÜRK EKİYOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Avrupa Birliği (AB) IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) fonları kapsamında yürütülen eğitim projelerinin, öğretmen, uzman ve yönetici görüşleri ışığında toplumsal işlevlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Eğitimde kalite ve erişebilirlik, yenilik ve uyum, toplumsal bütünleşme ve katılım, kapsayıcılık ve eşitlik ile ekonomik ve sosyal kalkınma gibi alanlardaki etkiler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Katılımcılar, MEB bünyesinde bu projelerde görev yapmış 15 öğretmen, uzman ve yöneticiden oluşmaktadır. Veriler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiş ve bulgular işlevselci kuram çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları, projelerin eğitimde fırsat eşitliği ve kapsayıcılığın artırılmasında, teknolojik yeniliklerin uygulanmasında, toplumsal uyum ve bütünleşmenin desteklenmesinde önemli katkılar sağladığını göstermiştir. Ayrıca, projelerin ekonomik ve sosyal kalkınma üzerindeki etkileri de belirgin şekilde ortaya konmuştur. Ancak elde edilen bulgular, bu kazanımların ülke genelinde kalıcı etki yaratabilmesi için daha kapsamlı ve sürdürülebilir politikaların geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu bulgular, eğitim alanındaki reform süreçlerine ışık tutmakta ve politika yapıcılar ile uygulayıcılara yol gösterici nitelikte önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the social functions of educational projects carried out by the Ministry of National Education (MEB) of the Republic of Turkish within the framework of the European Union (EU) IPA (Instrument for Pre-accession Assistance) funds, based on the views of teachers, experts, and administrators. The impacts of these projects on areas such as quality and accessibility in education, innovation and adaptation, social integration and participation, inclusiveness and equality, as well as economic and social development have been examined in detail. A qualitative research methodology was adopted in the study, and data were collected using semi-structured interview techniques. The participants consisted of 15 teachers, experts, and administrators who have worked on these projects within MEB. The data were analyzed using thematic analysis, and the findings were interpreted within the framework of functionalist theory. The research results show that the projects have made significant contributions to increasing equality and inclusiveness in education, implementing technological innovations, and supporting social cohesion and integration. Additionally, the impacts of the projects on economic and social development have been clearly demonstrated. However, the findings indicate that more comprehensive and sustainable policies need to be developed for these achievements to create lasting impact nationwide. These findings shed light on the reform processes in the field of education and provide important insights that guide policymakers and practitioners.