Adenomyozisin endometrium kanserlerinde myometrial invazyon,lenf nodu metastazı ve genel sağkalım üzerine etkisi
The effect of adenomyosis on myometrial invasion, lymph node metastasis, and overall survival in endometrial cancers
  1. Tez No: 925785
  2. Yazar: FURKAN MERT BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, adenomyozisin endometriyum kanseri(EK) hastalarında klinik ve prognostik etkilerini değerlendirmektir. Özellikle adenomyozisin tümör biyolojisi, hastalık evresi, cerrahi sonuçlar ve tedaviye yanıt üzerindeki potansiyel etkilerini incelemek, adenomyozisin endometriyum kanseri ile ilişkili risk faktörlerini ve prognostik belirteçlerini ortaya koymaktır. Çalışma, adenomyozisin kanser gelişimindeki rolünü, hastalık seyrindeki değişiklikleri ve tedaviye yanıtı nasıl etkilediğini araştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, adenomyozis varlığının endometriyum kanseri hastalarının sağkalım oranları, lenfovasküler invazyon, myometrial invazyon gibi prognostik faktörler ile ilişkisini değerlendirerek, bu bulguların klinik yönetim üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, retrospektif bir araştırma olarak tasarlanmış olup, 2017-2021 yılları arasında SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde endometriyum kanseri tanısı ile opere edilen 214 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, hastaların klinik, histopatolojik ve tedavi verilerini içermektedir. Çalışmaya, endometriyum kanseri tanısı almış ve cerrahi tedavi uygulanmış olan hastalar dahil edilmiştir. Adenomyozis tanısı, patolojik incelemelerle doğrulanmış hastalarla karşılaştırılmıştır. Hastaların yaş, gravida, kanser evresi, tümör grade'i, myometrial invazyon, lenfovasküler alan invazyonu, lenf nodu metastazı, radyoterapi ve kemoterapi uygulama durumu gibi veriler retrospektif olarak toplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalar, 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 3C, 4A ve 4B evreleri arasında sınıflandırılmıştır. Klinik veriler, hastaların demografik bilgileri (yaş, gravida), kanser evresi, tedavi süreci (cerrahi, radyoterapi, kemoterapi) ve takibin sonuçları (sağkalım oranları, exitus durumu) elektronik sağlık kayıtlarından elde edilmiştir. Patolojik veriler, adenomyozis tanısı, hastaların patoloji raporları üzerinden belirlenmiştir. Endometriyum kanseri evrelemesi, tümörün histolojik özellikleri, grade, myometrial invazyon, lenfovasküler alan invazyonu ve lenf nodu metastazı patoloji raporlarından alınmıştır. ix Verilerin analizinde SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Nicel veriler için ortalama, standart sapma ve frekans analizi yapılmıştır. Grubu karşılaştırmak için Fisher'ın Kesin Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: The aim of this study is to evaluate the clinical and prognostic effects of adenomyosis in patients with endometrial cancer. Specifically, it aims to examine the potential effects of adenomyosis on tumor biology, disease stage, surgical outcomes, and treatment response, as well as to identify the risk factors and prognostic markers associated with adenomyosis in endometrial cancer. The study aims to investigate the role of adenomyosis in cancer development, its impact on disease progression, and how it affects treatment response. Additionally, it aims to assess the relationship between the presence of adenomyosis and prognostic factors such as survival rates, lymphovascular invasion, and myometrial invasion in endometrial cancer patients, and to explore the implications of these findings for clinical management. MATERIAL AND METHODS: This study is designed as a retrospective research and was conducted on 214 patients who were operated on for endometrial cancer diagnosis at the Obstetrics and Gynecology Oncology Clinic of the GATA Training and Research Hospital between 2017 and 2021. The study includes clinical, histopathological, and treatment data of the patients. Patients who had been diagnosed with endometrial cancer and undergone surgical treatment were included in the study. The diagnosis of adenomyosis was compared with patients whose pathology reports confirmed the presence of adenomyosis. Data on patients' age, gravida, cancer stage, tumor grade, myometrial invasion, lymphovascular invasion, lymph node metastasis, and the administration of radiotherapy and chemotherapy were retrospectively collected. Patients included in the study were classified into stages 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 3C, 4A, and 4B. Clinical data, including patients' demographic information (age, gravida), cancer stage, treatment process (surgery, radiotherapy, chemotherapy), and follow-up results (survival rates, exitus status), were obtained from electronic health records. Pathological data regarding the diagnosis of adenomyosis were determined from the patients' pathology reports. Endometrial cancer staging, tumor histological characteristics, grade, myometrial invasion, lymphovascular invasion, and lymph node metastasis were obtained from pathology reports. xi Data analysis was performed using the SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. For quantitative data, means, standard deviations, and frequency analyses were conducted. Fisher's Exact Test was used to compare groups.