ArGe-dışı inovasyon faaliyetlerinin firma verimliliğine etkileri: Türkiye örneği
The effect of non-R&D innovation activities on firm productivity: The case of Turkey
- Tez No: 925789
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KİBAR ÇETİN, DOÇ. DR. ŞAHİKA GÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, firmaların ArGe-dışı yenilik faaliyetlerine yönelik yatırımlarının inovasyonu ve sonrasında firma verimliliğine etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada kullanılan model, değişkenlerin doğası gereği oluşan seçim yanlılığı, eşzamanlılık ve içsellik sorunundan kaçınmak için, Lööf ve Heshmati (2002) tarafından geliştirilen ve sonrasında Griffith vd., (2006) tarafından uyarlanan CDM (Crépon, Duguet, Mairesse) modelinin bir versiyonudur. Çalışmada, 2016-2018, 2018-2020 ve 2020-2022 dönemlerine ait TÜİK tarafından derlenen mikro A sınıfı kapsamındaki Yenilik Araştırması ile Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri verileri kullanılmıştır. Elde edilen araştırma bulguları, ArGe-dışı yenilik faaliyetlerine yapılan yatırımların süreç inovasyonu üzerinden firmanın çalışan başına satışlarını ve yaratılan katma değerini 2018-2020 ve 2020-2022 dönemlerinde artırdığı ancak 2016-2018 döneminde etkilemediğini göstermektedir. Üç dönemin birleştirilmesiyle elde edilen havuzlamış verilerden yapılan tahmin sonucu da 2018-2020 ve 2020-2022 dönemleri ile aynı sonucu vermiştir. Bulgular, firmaların verimliliğini artırmak için sadece ArGe faaliyetleri ile sınırlı kalınmayarak, ArGe ile birlikte veya ArGe olmadan da ArGe-dışı yenilik faaliyetlerine öncelik verilmesi gerektiğini göstermektedir. Firmaların verimliliğini artırmak için, inovasyon faaliyetleri için uygulanan teşvik ve desteklerde ArGe-dışı faaliyetlere öncelik verilmesi politika önerisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the contributions of firms' investments in non-R&D innovation activities to innovation and then firm productivity. The model used in the study is a version of the CDM (Crépon, Duguet, Mairesse) model developed by Lööf and Heshmati (2002) and later adapted by Griffith et al. (2006) in order to avoid the selection bias, simultaneity and endogeneity problems that occur due to the nature of the variables. The data used in the study were taken from the Community Innovation Survey (CIS) and Annual Industry and Service Statistics within the scope of micro A classification compiled by TÜİK for the periods 2016-2018, 2018-2020 and 2020-2022 were used. The research findings obtained from the CDM model estimation results show that investments made in non-R&D innovation activities increased the firm's sales per employee and the created added value through process innovation in the 2018-2020 and 2020-2022 periods, but did not affect the 2016-2018 period. The estimation result made from the pooled data obtained by combining the three periods also gave the same result as the 2018-2020 and 2020-2022 periods. The findings show that in order to increase the productivity of firms, priority should be given to non-R&D innovation activities with or without R&D, not limited to R&D activities only. In order to increase the productivity of firms, giving priority to non-R&D activities in the incentives and supports applied for innovation activities is a policy recommendation.