Türk tarihinde Arran
Arran in Turkish history
- Tez No: 925791
- Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Kafkasya'nın güneyinde yer alan Arran bölgesinin Türk tarihindeki stratejik ve tarihsel önemini akademik bir perspektifle analiz etmeyi amaçlamaktadır. Arran, sahip olduğu doğal zenginlikler ve coğrafi avantajlar sayesinde tarih boyunca pek çok kavim ve medeniyetin ilgisini çeken bir yerleşim alanı olmuştur. Bölgenin elverişli iklimi, zengin doğal kaynakları ve stratejik konumu, özellikle konar-göçer yaşam tarzını benimseyen Türk topluluklarının geleneksel yaşam biçimleriyle uyumlu bir çevre sunmuştur. Çalışma, MÖ VIII. yüzyıldan itibaren Türk topluluklarının Arran bölgesindeki varlığını ve bu varlığın bir sonucu olarak üstlendikleri siyasi, kültürel ve sosyo-ekonomik rolleri incelemektedir. Türklerin Arran'daki varlığı, İskitler ve Sakalarla başlamış; Hazarlar ve Selçuklular döneminde ise bölge, Türklerin teşkilatlanarak devlet kurma süreçlerine sahne olmuştur. Türk yurdu haline gelen Arran, Türklerin yerleşik devletlerle kurduğu etkileşimler sonucunda, Türk-İslam devlet geleneğinin oluşum ve gelişim süreçlerinde kritik bir rol üstlenmiştir. Bu stratejik coğrafya, tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de önemini korumakta olup, jeopolitik konumu nedeniyle farklı devletler arasında çatışmalara sahne olmaya devam etmektedir. Arran bölgesi, Türklerin batıya doğru genişleme süreçlerinde ve Türk devletlerinin siyasi, kültürel ve ekonomik gelişiminde kilit bir konuma sahip olmuştur. Bu çalışma, Arran'ın tarihsel süreçler boyunca üstlendiği işlevi derinlemesine ele alarak, Türk tarihi ve kültürüne ilişkin önemli bir akademik boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the strategic and historical importance of the Arran region, located in the southern Caucasus, in Turkish history from an academic perspective. Due to its natural wealth and geographical advantages, Arran has been an attractive settlement area for many tribes and civilizations throughout history. The region's favorable climate, rich natural resources, and strategic location have provided a suitable environment for Turkish communities that embraced a nomadic lifestyle, aligning with their traditional ways of life. The study examines the presence of Turkish communities in the Arran region since the VIIIth century BC and the political, cultural, and socio-economic roles they have undertaken as a result of this presence. The Turkish presence in Arran began with the Scythians and Sakas and later, during the periods of the Khazars and Seljuks, the region became a stage for the process of Turkish communities organizing and establishing states. Arran, which became a Turkish homeland, played a critical role in the formation and development of the Turkish-Islamic state tradition as a result of interactions between Turks and settled states. This strategic geography has maintained its importance throughout history and continues to be a site of conflict among different states due to its geopolitical position. The Arran region has been a key location in the processes of Turkish expansion to the west and the political, cultural, and economic development of Turkish states. This study aims to fill an important academic gap in Turkish history and culture by thoroughly examining the role of Arran throughout historical processes.