Turizm ve Türkiye'de sağlık turizmi: Bir nitel araştırma
Tourism and health tourism in Turkey: A qualitative research
  1. Tez No: 497854
  2. Yazar: YUNUS EMRE TÖKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de sağlık turizmi çalışmaları ve yurtdışına açılma politikaları incelenmiştir. Çalışmada, genel turizm faaliyetleri, turizm çeşitleri, ekonomik katkılar, sağlık turizmi gelişimi, Türkiye'deki tür ve sağlık turizmi faaliyetleri ile Türkiye'nin sağlık turizminde dünyaya açılması hedefleri değerlendirildi. Dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan sağlık turizmi sektörü, Türkiye'de hızla gelişerek sektörde yerini almaya başlamıştır. Türkiye uzun yıllardır sağlık turizmi alanında çalışmakta ve devlet teşvikleri ve desteği ile turizm alanında ilerleme kaydederek sağlık turizminde vaat eden bir ülke haline gelecek bir aday haline gelmiştir. Çalışmada, sağlık turizmi hem dünya hem de Türkiye ekonomisi için önemli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, studies on health tourism in Turkey and policies for opening abroad have been examined. In the study, general tourism activities, types of tourism, economic contributions, development of health tourism, types and health tourism activities in Turkey and the goals of Turkey opening to the world in health tourism have been evaluated. Having an important place in the world economy, the health tourism sector has started to take its place in the sector by developing rapidly in Turkey. Turkey has been working in the field of health tourism for many years and has made progress in the field of tourism with state incentives and supports and has become a candidate to become a country with promise in health tourism. In the study, health tourism is seen to be important for both the world and the Turkish economy.