Üniversite öğrencilerinin boş zaman motivasyonu, boş zaman engelleri ve yaşam doyumu ilişkisi
The relationship between university students' leisure motivation, leisure constraints, and life satisfaction
- Tez No: 925809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin boş zaman motivasyonu, boş zaman engelleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkileri derinlemesine incelemektedir. Boş zaman motivasyonu, bireylerin boş zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini ve bu süreçte ne tür aktiviteleri tercih ettiklerini belirleyen önemli bir psikolojik faktördür. Bu motivasyon, bireylerin sosyal, entelektüel, fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olurken aynı zamanda kişisel gelişimlerine de katkı sağlamaktadır. Boş zaman engelleri ise bireylerin boş zaman aktivitelerine katılımını kısıtlayan veya zorlaştıran faktörleri temsil etmektedir. Bu engeller, zaman yetersizliği, tesis eksikliği, sosyal destek eksikliği, bilgi yetersizliği ve ilgi eksikliği gibi çeşitli boyutlardan oluşmaktadır. Yaşam doyumu, bireylerin genel yaşam memnuniyetini ve hayatlarından ne derece tatmin olduklarını ifade eden bir kavramdır. Yaşam doyumu, bireylerin genel mutluluk seviyelerini belirlemede önemli bir ölçüt olarak kabul edilmektedir. Araştırma, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiş olup öğrencilerin boş zaman motivasyonu, boş zaman engelleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiler anket yöntemiyle analiz edilmiştir. Katılımcılara uygulanan anketler aracılığıyla öğrencilerin boş zaman motivasyonları, karşılaştıkları engeller ve yaşam doyumu düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığı incelenmiştir. Bulgular, boş zaman motivasyonu ile boş zaman engelleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, motivasyonu yüksek olan bireylerin aynı zamanda daha fazla engel hissettiklerini göstermektedir. Bu durum, öğrencilerin boş zaman aktivitelerine katılım istekliliğinin artmasına rağmen karşılaştıkları engellerin de bu motivasyon ile paralel olarak arttığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, boş zaman motivasyonu ile yaşam doyumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur, yüksek motivasyona sahip bireylerin yaşamlarından daha yüksek oranda tatmin olduklarını göstermektedir. Öte yandan, boş zaman engelleri ile yaşam doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu bulgu, boş zaman aktivitelerine katılımı zorlaştıran engellerin yaşam doyumu üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını işaret etmektedir. Bu sonuçlar, üniversite öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirme biçimlerinin boş zaman motivasyonu, boş zaman engelleri ve yaşam doyumu ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, öğrencilerin boş zaman yönetimini iyileştirmeye yönelik önemli ipuçları sunmakta ve üniversite öğrencilerinin boş zaman aktivitelerine katılımını destekleyecek stratejiler geliştirilmesi konusunda literatüre değerli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides an in-depth examination of the relationships between university students' leisure motivation, leisure constraints, and life satisfaction. Leisure motivation is a crucial psychological factor that determines how individuals utilize their free time and the types of activities they prefer to engage in during this period. This motivation helps individuals meet their social, intellectual, physical, and psychological needs, while also contributing to their personal development. On the other hand, leisure constraints represent the factors that limit or hinder individuals' participation in leisure activities. These constraints include various dimensions such as lack of time, facility deficiencies, lack of social support, lack of information, and lack of interest. Life satisfaction is a concept that expresses individuals' overall life satisfaction and the extent to which they are content with their lives. Life satisfaction is considered an important measure in determining individuals' overall happiness levels. The research was conducted on students from the Faculty of Engineering at Ankara University, analyzing the relationships between students' leisure motivation, leisure constraints, and life satisfaction through a survey method. The relationships between students' leisure motivations, the constraints they face, and their levels of life satisfaction were examined through surveys administered to participants. The findings reveal a positive and significant relationship between leisure motivation and leisure constraints, indicating that individuals with higher motivation also perceive more constraints. This suggests that although students' willingness to participate in leisure activities increases, the constraints they face increase in parallel with this motivation. Furthermore, a positive and significant relationship was found between leisure motivation and life satisfaction, showing that individuals with high motivation are more satisfied with their lives. On the other hand, no statistically significant relationship was found between leisure constraints and life satisfaction. This finding indicates that the constraints that hinder participation in leisure activities do not have a direct impact on life satisfaction. These results demonstrate that the ways university students utilize their free time are closely related to their leisure motivation, leisure constraints, and life satisfaction. The study provides important insights for improving students' leisure management and makes a valuable contribution to the literature by suggesting strategies to support university students' participation in leisure activities.