Otizm spektrum bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocukların jest kullanımlarının karşılaştırılması
Comparison of gesture use of children with autism spectrum disorder and typically developing children
- Tez No: 925831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZKUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, dil öncesi dönemde bulunan Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların jest kullanım becerilerini jest türleri, işlevleri ve bu işlevlerin sergilenme biçimleri açısından karşılaştırmalı olarak incelemektir. Ankara ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullara devam eden 20 OSB tanılı çocuk ile 20 tipik gelişim gösteren çocuğun jest kullanım becerileri, ebeveyn-çocuk etkileşimlerinden elde edilen video kayıtları aracılığıyla incelenmiştir. Çocukların jest kullanımları; davranış düzenleme ve ortak dikkat işlevleri temel alınarak değerlendirilmiştir. Her çocuk için 10 dakikalık video kayıtları analiz edilerek jest türleri, işlevleri ve kullanım amaçlarına yönelik betimsel ve karşılaştırmalı istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma bulguları, OSB tanılı çocukların gösterici jestleri daha sık kullandığını, ancak temsili jestlerde belirgin sınırlılıklar yaşadığını ortaya koymuştur. Tipik gelişim gösteren çocuklar ise jestlerini daha geniş bir çeşitlilikle ve dengeli bir şekilde kullanmıştır. OSB tanılı çocukların yanıtlama ve reddetme işlevlerini sıklıkla kullandığı, ancak yorumlama ve talep etme işlevlerinde sınırlılık yaşadığı görülmüştür. Buna karşın, tipik gelişim gösteren çocukların jestleri bilgi paylaşma, anlam oluşturma ve etkileşimi sürdürme gibi sosyal bağlamlarda daha etkili bir şekilde kullandığı görülmüştür. Bu araştırma, OSB tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların jest kullanımlarında ve iletişim işlevlerinde anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, OSB tanılı çocukların iletişim becerilerindeki sınırlılıkların erken tanı ve müdahalelerle desteklenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the gesture use skills of children with Autism Spectrum Disorder (ASD) in the prelinguistic period and typically developing children in terms of gesture types, functions, and the ways these functions are performed. The gesture use skills of 20 children with ASD and 20 typically developing children attending schools affiliated with the Ministry of National Education in Ankara were analyzed through video recordings of parent-child interactions. The gestures were evaluated based on their functions of behavior regulation and joint attention. Ten-minute video recordings were analyzed for each child, and descriptive and comparative statistical analyses were conducted regarding gesture types, functions, and purposes. The findings revealed that children with ASD used deictic gestures more frequently but exhibited significant limitations in representational gestures. In contrast, typically developing children used their gestures in a more diverse and balanced manner. Children with ASD were observed to frequently use response and rejection functions but faced limitations in interpretation and request functions. On the other hand, typically developing children were more effective in using their gestures in social contexts, such as sharing information, creating meaning, and maintaining interaction. This study demonstrated significant differences in gesture use and communication functions between children with ASD and typically developing children. The findings emphasize the importance of early diagnosis and interventions to support the communication skills of children with ASD.