Diyabetes mellitus varlığının subakromiyal sıkışma sendromunun konservatif tedavisine etkisi
The effect of the presence of Diabetes mellitus on the conservative treatment of subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 925856
  2. Yazar: MEHMET KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Omuz ağrısı, kas-iskelet sistemi hastalıkları arasında yaygın bir etiyolojiye sahip olup, bireylerin günlük yaşam aktivitelerini önemli ölçüde kısıtlayabilmektedir. Subakromiyal sıkışma sendromu (SSS), omuz patolojileri içerisinde önemli bir yer tutmakta ve fonksiyonel kayıplara yol açmaktadır. Diyabetes mellitus (DM), sistemik etkileri nedeniyle kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla yakın ilişki içerisinde olup, literatürde diyabetik bireylerde SSS görülme sıklığının arttığı ve tendon iyileşme süreçlerinin olumsuz etkilendiği bildirilmiştir. Ancak, DM'nin SSS hastalarında konservatif tedaviye yanıt üzerindeki etkisini değerlendiren çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, DM'nin SSS hastalarında konservatif tedaviye olan etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya, 35'i diyabetik ve 40'ı diyabetik olmayan toplam 75 hasta dahil edilmiştir. Hastaların görsel analog skala (VAS) skorları, omuz hareket açıklıkları ve Omuz Ağrı ve Disabilite Ölçeği (SPADI) değerleri tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve 7. haftada değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, hem diyabetik hem de diyabetik olmayan hastalarda tedavi sonrası ve 7. haftada VAS skorlarında, omuz hareket açıklıklarında ve SPADI ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmelerin meydana geldiğini göstermiştir. Ancak, gruplar arasında bu parametrelerdeki iyileşme düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ayrıca, iyileşmenin zamana bağlı değişimi her iki grupta da benzer bir eğilim göstermiş olup, grup-zaman etkileşim terimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, SSS hastalarının konservatif tedaviye anlamlı düzeyde yanıt verdiği belirlenmiştir. Ayrıca, DM tanısı bulunan hastaların konservatif tedaviye yanıtı, diyabeti olmayan hastalarla benzer bulunmuştur. Bu bulgular, DM'nin SSS hastalarında konservatif tedavinin etkinliğini anlamlı düzeyde değiştirmediğini ortaya koymaktadır. Ancak, daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak ileri çalışmalar ile bu ilişkinin daha kapsamlı değerlendirilmesine imkan tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Shoulder pain is a common etiology among musculoskeletal disorders, significantly restricting individuals' daily living activities. Subacromial impingement syndrome (SIS) holds a prominent place among shoulder pathologies, leading to functional impairments. Diabetes mellitus (DM) is closely associated with musculoskeletal disorders due to its systemic effects, and the literature suggests an increased prevalence of SIS in diabetic individuals, along with impaired tendon healing processes. However, studies evaluating the impact of DM on the response to conservative treatment in SIS patients remain limited. This study aims to evaluate the effect of DM on the response to conservative treatment in patients with SIS. A total of 75 patients, including 35 diabetic and 40 non-diabetic individuals, were included in the study. Patients' Visual Analog Scale (VAS) scores, shoulder range of motion, and Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) values were assessed before treatment, after treatment, and at the 7th week. The findings indicated statistically significant improvements in VAS scores, shoulder range of motion, and SPADI measurements in both diabetic and non-diabetic patients after treatment and at the 7th week. However, no significant differences were observed between the groups in terms of improvement in these parameters. Additionally, the time-dependent changes in improvement exhibited a similar trend in both groups, and the group-time interaction term was not statistically significant. In conclusion, patients with SIS demonstrated a significant response to conservative treatment. Furthermore, the response to conservative treatment in patients diagnosed with DM was found to be similar to that of non-diabetic patients. These findings suggest that DM does not significantly alter the effectiveness of conservative treatment in SIS patients. However, further studies with larger sample sizes will allow for a more comprehensive evaluation of this relationship.