Doğu Akdeniz'deki hedef dışı türlerden potansiyel biyoaktif bileşikler
Potential bioactive compounds from by-catch species in East Mediterranean sea
  1. Tez No: 925860
  2. Yazar: HİLAL BUYURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Biotechnology, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Denizel atıkların geri kazanımı, çevresel etkilerin azaltılmasının yanı sıra deniz kaynaklarının daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılabilmesi için büyük bir fırsat sunmaktadır. Bu atıkların biyoteknolojik yöntemlerle işlenmesi, doğal kaynakların verimli bir biçimde değerlendirilmesine olanak sağlar. Özellikle denizel atıklardan elde edilebilen biyoaktif bileşikler, sağlık, gıda, kozmetik ve farmasötik endüstrilerinde geniş bir kullanım potansiyeline sahiptir. Ayrıca, denizel atıklardan elde edilen bu bileşiklerin etkinliği, çevresel sürdürülebilirliğe de önemli katkılar sağlamaktadır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında, Doğu Akdeniz'in Türkiye sularından Torpedo marmorata, Mesogobius batrachocephalus, Citharus linguatula ve balıkçılık faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan Pomatomus saltatrix ve Sarda sarda yan ürünlerinden örnekler toplanmış; bu örnekler, deri ve iç organlar olarak iki gruba ayrılarak ekstraksiyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Asit ekstraksiyonu kullanılarak antimikrobiyal peptitlerin (AMP) izolasyonu yapılmış ve karakterizasyonu Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile sağlanmıştır. Elde edilen ekstrelerin antimikrobiyal etkinlikleri mikrodilüsyon yöntemiyle test edilmiştir. Test edilen mikroorganizmalar arasında Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae ve Candida albicans yer almış, minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ekstrelerin çoğunun özellikle Gram pozitif bakteriler olmakla beraber test edilen mikroorganizmalar üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. En etkili bulunan örneklerin FTIR analizlerine göre, bu maddelerin peptit yapısına sahip oldukları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The recovery of marine waste provides a significant opportunity not only to reduce environmental impacts but also to use marine resources more sustainably. Biotechnological methods for processing these wastes enable efficient utilization of natural resources. In particular, bioactive compounds derived from marine waste have a wide range of potential applications in the health, food, cosmetics, and pharmaceutical industries. Moreover, the effectiveness of these compounds contributes significantly to environmental sustainability. In this context, in this thesis, samples were collected from Torpedo marmorata, Mesogobius batrachocephalus, Citharus linguatula, and by-products of Pomatomus saltatrix and Sarda sarda as a result of fishing activities in the Turkish waters of the Eastern Mediterranean. These samples were divided into two groups: skin and internal organs, and extraction procedures were performed. Antimicrobial peptides (AMPs) were isolated using acid extraction, and their characterization was carried out using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). The antimicrobial activities of the obtained extracts were tested by the microdilution method. The microorganisms tested included Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, and Candida albicans, and minimum inhibitory concentration (MIC) values were determined. The results revealed that most of the extracts were effective, particularly against Gram-positive bacteria and the tested microorganisms. FTIR analysis of the most effective samples confirmed that these compounds are likely to have a peptide structure.