Sonsuz aralıkta m-nokta impulsive sınır değer problemleri
Impulsive m- point boundary value problems on infinite interval
- Tez No: 925863
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tezimiz temelde 4 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tezin konusu ve bu konuda daha önce gerçekleştirilen benzer çalışmalara ait bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, tez boyunca kullanılacak tanım ve teoremler verilmiştir. Tezin üçüncü kısmında, impulsive sınır değer problemleri için en az bir ve en az iki pozitif çözümün varlığını kanıtlayan teoremler sunularak bir örnek verilmiştir. Dördüncü Bölümde ise yapılan çalışmanın sonucundan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes four Sections. The first Section outlines the central theme of the thesis and previous studies done on the subject. Information about similar studies is given in this section. The definitions and theorems regarding the thesis are introduced in the second section. In the third Section, at least one and at least two positive solution theorems that prove their existence were presented for the impulsive boundary value problem.And an example is given In the fourth Section, the results are mentioned.