Fotovoltaik mikro-eviriciler için LLC rezonant DA-DA dönüştürücü tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of LLC resonant DC-DC converter for photovoltaic micro-inverters
- Tez No: 925864
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Güneş pilleri, enerji üretme potansiyeli yüksek yenilenebilir enerji kaynaklarından birisidir. Güneş enerjisi santrallerinin yanında konut tipi uygulamalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneş pillerinde üretilen enerji çoğunlukla bir evirici üzerinden elektrik şebekesine aktarılmaktadır. Bu çalışmada, 160W gücünde iki aşamalı bir mikro-evirici tasarımı yapılmış ve deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Mikro-inverter bir DA-DA gerilim yükseltici, bir evirici ve kontrol birimlerinden oluşmaktadır. İlk aşamada LLC topolojisi ile bir DA-DA dönüştürücü tasarımı yapılarak panel gerilimi yükseltilmiş ve ikinci aşamada geleneksel bir tam-köprü evirici kullanılmıştır. Panellerden en yüksek verimin sağlanabilmesi için Değiştir & Gözle maksimum güç noktası izleme yöntemi uygulanmıştır. MATLAB/Simulink ve PSIM ortamında benzetim çalışmaları yapılmıştır. Bulgular doğrultusunda devre elemanları belirlenmiş ve EAGLE ile PCB tasarımı yapılmıştır. Eviricinin tüm kontrolleri STM32F334 işlemcisi ile gerçekleştirilmiş ve deneysel sonuçlarla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Solar cells are one of the renewable energy sources with the highest energy production potential. It is widely used in residential applications as well as in solar power plants. The energy produced in solar cells is usually transferred to the electricity grid via an inverter. In this study, a two-stage micro-inverter with a power of 160W was designed and experimentally implemented. The micro-inverter consists of a DC-DC voltage booster, an inverter and control units. In the first stage, a DC-DC converter was designed with LLC topology to increase the panel voltage and in the second stage, a conventional full-bridge inverter was used. In order to obtain the highest efficiency from the panels, the Perturbation & Observation maximum power point tracking method was applied. Simulation studies were performed in MATLAB/Simulink and PSIM environments. Circuit elements were determined in line with the findings and PCB design was made with EAGLE. All controls of the inverter were performed with the STM32F334 processor and presented with experimental results.