Emîrî'nin Dördüncü Divanı'nın edisyon kritiği ve tahlili
Edition criticism and analysis of Emiri's Fourth Divan
  1. Tez No: 925887
  2. Yazar: GÖZDE ESMA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİLAL KALKANDELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Emîrî, XVI. asır Osmanlı devri şairlerindendir. Emîrî şairliği yanında Osmanlı Devleti'ne bir dönem paşalık görevinde bulunması nedeniyle siyasi bir kimliğe de sahiptir. Dört divan tertip etmesine ek olarak mesneviler de yazmıştır. Emîrî'nin eserlerinden dördüncü divanının tahlil edildiği bu çalışma, bir giriş ve altı bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında Emîrî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri anlatılmıştır. Birinci bölümde Emîrî'nin tahlil edilen divanının yazma nüshaları tanıtılarak nüshaların imlâ özellikleri ve her iki nüshadan hareketle kurulan metnin imlâsı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde divanda din ve tasavvufa dair kavramlar; üçüncü bölümde cemiyet bünyesinde şahsiyetler, ülkeler, şehirler, nehirler, dağlar ve içtimai hayat örnek beyitlerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde sevgili, âşık ve rakiple ilgili mefhumlar; beşinci bölümde ise tabiat ve eşya başlığı altında kozmik âlem, zaman, su, toprak, ateş, hava, hayvanlar, bitkiler ve eşyaların kullanımı örnek beyitlerle izah edilmiştir. Altıncı bölümde ise divanın iki nüshasından hareketle oluşturulan tenkitli metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emîrî is one of the poets of the Ottoman period of the 16th century. Besides being a poet, Emîrî also had a political identity as he served as a pasha of the Ottoman state for a period. The poet organised four diwans; in addition to these, he also wrote masnavis. This study, which analyses the fourth diwan of Emîrî's works, consists of an introduction and six chapters. In the introduction, Emîrî's life, literary personality and his works are described. In the first part, the manuscript copies of diwan are introduced and information is given about the spelling features of the copies and the spelling of the text based on both copies. In the second part, the concepts of religion and mysticism in diwan; in the third part, personalities, countries, cities, rivers, mountains and social life within the society are explained with sample couplets. In the fourth chapter, the concepts related to the beloved, the lover and the rival; in the fifth chapter, under the title of nature and things, the cosmic world, time, water, earth, fire, air, animals, plants and the use of things are explained with sample couplets. In the sixth chapter, the criticised text of the Diwan based on two copies is given.